Były naczelny rabin Moskwy nawołuje Żydów do opuszczania Rosji

Opublikowano: 31.12.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1959

Pozostający na wygnaniu były naczelny rabin Moskwy nawołuje Żydów do wyjazdu z Federacji Rosyjskiej. Zdaniem Pinchasa Goldschmidta społeczność żydowska może stać się niedługo „kozłem ofiarnym” wojny na Ukrainie, bo już w tej chwili w Rosji ma narastać „antysemityzm”. Wypowiedź rabina zbiegła się z najnowszymi danymi, wskazującymi na dużą emigrację Żydów z tego kraju.

Goldschmidt w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” powołuje się na przykłady historyczne. Jego zdaniem zawsze w dziejach Rosji „rząd próbuje przekierować gniew i niezadowolenie mas na społeczność żydowską”, gdy „system polityczny znajduje się w niebezpieczeństwie”. Tak miało być np. „w czasach carskich i pod koniec reżimu stalinowskiego”.

Zdaniem byłego naczelnego rabina Moskwy, obecnie „widać rosnący antysemityzm”, bo Rosja „wraca do nowego rodzaju Związku Radzieckiego i krok po kroku żelazna kurtyna ponownie opada”. Właśnie z tego powodu Goldschmidt twierdzi, że „najlepszą opcją dla rosyjskich Żydów” jest wyjazd z tego kraju.

On sam opuścił Rosję w lipcu bieżącego roku, gdy nie chciał publicznie poprzeć rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wywiadzie udzielonym brytyjskiej gazecie podkreśla zresztą, że na społeczność żydowską wywierano w tej sprawie presję, dlatego w przyszłości może ona stać się „kozłem ofiarnym” trwającego wciąż konfliktu.

Jednocześnie Goldschmidt chwali ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który sam nie ukrywa swojego żydowskiego pochodzenia. Z tego powodu rabin uważa oskarżanie Ukrainy przez Rosję o „neonazizm” za nonsens, bo na Ukrainie „społeczność żydowska kwitnie”.

Wypowiedzi byłego naczelnego rabina Moskwy zbiegły się z najnowszymi danymi Agencji Żydowskiej o emigracji Żydów z Rosji. W bieżącym roku z Rosji do Izraela wyjechało 37 364, które mogą starać się obecnie o izraelskie obywatelstwo. W połowie roku rosyjski resort sprawiedliwości zwrócił się do sądu o likwidację wspomnianej agencji.

Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 31.12.2022 11:15

  Obłudna nacja…

 2. KubaD. 31.12.2022 12:10

  Przez tysiąclecia żydzi byli niemile widziani w całej Europie (zakaz kupna i posiadania gruntów i nieruchomości), za ich knucie obłudę i mataczenie. Polska, za to ich chętnie gościła chyba od XV w. i co za to mamy? Państwo z papieru.
  Gdyby nie mieli nic za uszami, to by nie uciekali z Rosji.

 3. rzbogdan 31.12.2022 13:05

  Nigdy nie przywiązuje wagi do tego co mówi “były” rabin, generał, prezydent, premier. Oni mówią to co chcą usłyszeć dziennikarze aby jeszcze trochę trwać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.