Brak dowodów na „systemowy rasizm” w Kanadzie

Opublikowano: 03.11.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 981

Jak wynika z nowego raportu, niewiele jest dowodów na poparcie twierdzeń o rasizmie systemowym w Kanadzie, zauważając jednocześnie, że niektóre grupy mniejszościowe zarabiają więcej niż ich odpowiednicy rasy kaukaskiej, czyli biali.

„Systemowe twierdzenia o rasizmie w Kanadzie”, autorstwa Matthew Lau i opublikowane przez Fundację Polityki Publicznej Arystotelesa, stwierdza, że ​​wiele mniejszości w Kanadzie radzi sobie dobrze, biorąc pod uwagę poziom wykształcenia i poziom dochodów, a niektóre nawet przewyższają osoby rasy kaukaskiej w tych obszarach. „Wbrew twierdzeniu, że mniejszości rasowe w Kanadzie doświadczają powszechnej niekorzystnej sytuacji, analiza tygodniowych zarobków osób urodzonych w Kanadzie przeprowadzona przez Statistics Canada na podstawie danych ze spisu ludności z 2016 r. wykazała, że ​​wiele grup widocznych mniejszości zarabia więcej niż biała populacja” – napisał Lau.

Korzystając z danych rządowych podzielonych na 10 grup mniejszości, z dalszym podziałem na kobiety i mężczyzn, Lau stwierdza, że ​​tylko cztery grupy rasy kaukaskiej osiągają niskie zarobki: przedstawiciele społeczności czarnej, mieszkańcy Ameryki Łacińskiej, Filipińczycy oraz osoby zaklasyfikowane jako „innego pochodzenia rasowego”. Zauważył również, że 11 grup zarabiało na równi ze swoimi kaukaskimi odpowiednikami, podczas gdy pięć grup zarabiało więcej.

Jeśli chodzi o poziom wykształcenia, Lau odkrył, że wiele osób rasy innej niż biała było wykształconych równie dobrze, jeśli nie lepiej, niż osoby rasy kaukaskiej. „Wiele grup mniejszościowych osiąga wyższy poziom edukacji – znowu nie jest to poziom, jakiego można by się spodziewać, gdyby instytucje kanadyjskie stawiały widoczne mniejszości w niekorzystnej sytuacji” – napisał w raporcie. Lau dodał, że według samego urzędu statystycznego Kanady wiele populacji azjatyckich uzyskuje stopnie licencjata lub wyższe wykształcenie w tempie „znacznie wyższym” od średniej krajowej.

W raporcie wskazano, że wiele mniejszości jest nadreprezentowanych na stanowiskach dobrze zarabiających, w tym w medycynie i inżynierii. „Na przykład, biorąc pod uwagę udział w populacji w wieku produkcyjnym, wśród lekarzy nadreprezentację stanowią Kanadyjczycy wywodzący się z Azji Południowej, Chin, Arabii, Azji Zachodniej, Korei, Japonii i należący do »grup wielorakich rasowych«” – pisze Lau. „Amerykanie z Ameryki Łacińskiej są niedostatecznie reprezentowani wśród lekarzy, ale nadreprezentowani wśród inżynierów i informatyków”.

Jeśli chodzi o system szkół publicznych, Lau jako przykład podaje kuratorium Okręgu Peel (PDSB), aby zmierzyć wyniki uczniów. Powiedział, że pomimo twierdzeń samej PDSB, że system szkolnictwa faworyzuje białych, wyniki testów pokazują, że wielu uczniów rasy kaukaskiej nie radzi sobie tak dobrze, jak inne grupy mniejszościowe. „W Zarządzie Szkolnym Okręgu Peel uczniowie klas szóstych pochodzących z Azji Wschodniej, Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu osiągają średnio lepsze wyniki w testach z matematyki EQAO niż biali uczniowie” – stwierdzono w raporcie, dodając, że liczba uczniów białych w okręgu, którzy spełniali prowincjonalne standardy matematyczne, była niska.

Pan Lau zbadał także dochody rdzennych i nierdzennych Kanadyjczyków i stwierdził, że chociaż istniały różnice, niekoniecznie wynikały one z problemów systemowych. Różnica w wynagrodzeniach między ludnością Pierwszych Narodów a ludnością kaukaską wynosi 11,2%, ale różnica między ludnością kaukaską a pracownikami Metis wynosi 2,7%. W raporcie wyjaśniono, że wielu Metysów jest „lepiej wykształconych i częściej mieszka na obszarach miejskich niż Indianie”. „To sugeruje, że lokalizacja i wykształcenie są głównymi czynnikami powodującymi dysproporcje w dochodach pomiędzy rdzennymi i nierdzennymi Kanadyjczykami, pozostawiając niewiele miejsca na dyskryminację systemową jako wyjaśnienie” – stwierdził Lau.

„Dowody na poparcie twierdzenia, że ​​mniejszości są w Kanadzie dyskryminowane, są w najlepszym razie bardzo skąpe” – podsumował.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.