Amerykanie wspierają protesty w Iranie

Opublikowano: 18.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1432

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wprost poparł demonstrantów organizujących od wczoraj protesty w Iranie. W ten sposób Stany Zjednoczone chcą wykorzystać społeczny sprzeciw wobec racjonowania benzyny i podwyżki jej cen. Władze Iranu bronią z kolei swojej decyzji, oskarżając o chaos w miastach wrogów kraju oraz chuliganów.

Na swoim koncie w serwisie Twitter bliski współpracownik prezydenta Donalda Trumpa przypomniał swój wpis sprzed półtora roku, gdy wspierał ówczesne antyrządowe protesty jakie przetoczyły się przez Islamską Republikę Iranu. Pompeo potwierdził, że demonstranci także teraz mogą liczyć na wsparcie z Ameryki sprzeciwiając się władzy po „czterdziestu latach tyranii”.

Protesty w Iranie również na wspomnianym medium społecznościowym poparła rzecznik Departamentu Stanu USA, Morgan Ortagus. W swoim wpisie stwierdziła ona, że Stany Zjednoczone opowiadają się po stronie „cierpiącego narodu irańskiego”, a także potępiają ograniczanie dostępu do sieci internetowej ze strony irańskich władz.

Według najnowszych informacji w demonstracjach przeciwko racjonowaniu benzyny miało zginąć według niepotwierdzonych informacji już 29 osób (w tym policjantów), z kolei kilka kolejnych zostało rannych. Protesty w wielu miastach kraju spowodowały bowiem reakcję irańskiej policji, szacującej liczbę manifestantów na około 87,4 tys. osób. Służby wskazują na dużo bardziej gwałtowny charakter demonstracji, które w porównaniu do ubiegłego roku odznaczają się większym stopniem brutalności.

Jednocześnie irańska policja uważa, że tylko niewielka mniejszość uczestników protestów rzeczywiście przyłączyła się do zamieszek, polegających między innymi na atakowaniu posterunków policji. Ma to świadczyć o dobrym przeszkoleniu części demonstrantów, którzy mieli być dobrze przygotowani do organizacji rozruchów w porównaniu do zwykłych ludzi krytykujących niezapowiedziane podwyżki cen paliw.

Tymczasem duchowy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, broni decyzji rządu o racjonowaniu benzyny i podwyżce cen paliw kupowanych poza ustanowionymi limitami. Jego zdaniem taki krok jest popierany przez ekspertów i jest efektem obowiązywania amerykańskich sankcji, przy czym część obywateli może rzeczywiście być zaniepokojona wzrostem cen. O organizowanie zamieszek oskarżył on jednak wrogów swojego państwa i chuliganów o podczepianie się pod protesty niezadowolonej części społeczeństwa.

Na podstawie: Twitter.com, Presstv.com, English.Alarabiya.net
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ