Alkohol zabija Polaków

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2119

Specjaliści PWSZ w Kaliszu alarmują, że coraz więcej Polaków umiera przedwcześnie z powodu nadużywania alkoholu. W latach 2002-2017 zmarło z tego powodu około 110 tys. osób. O alarmujących wnioskach, do jakich doszli naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu, pisze RMF FM.

Specjaliści Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu przygotowali specjalny raport, zatytułowany „Narastająca po 2002 roku w Polsce epidemia chorób i zgonów spowodowanych alkoholem”.

Jak twierdzi prof. Witold Zatoński z PWSZ, od 2003 roku mamy w Polsce do czynienia z pogorszeniem wskaźników zdrowia Polaków między 20. a 64. rokiem życia. Jego zdaniem decydujący wpływ ma na to coraz większe spożycie alkoholu. Według ekspertów z PWSZ i Fundacji „Promocja zdrowia”, z powodu chorób związanych ze spożyciem alkoholu w latach 2002-2017 zmarło przedwcześnie około 110 tys. Polaków – 89 tys. mężczyzn i 18 tys. kobiet. „Gdybyśmy uwzględnili jeszcze przyczyny pośrednie, takie jak wypadki i urazy oraz choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory, do których przyczynia się nadużycie alkoholu, dane te należałoby pomnożyć co najmniej dwukrotnie” – wyjaśnia prof. Zatoński.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że spożycie alkoholu w Polsce zaczęło rosnąć po 2000 r. i przyczyniło się do tego m.in. złagodzenie regulacji, dotyczących spożywania alkoholu, powrót w 2001 r. reklamy piwa do telewizji oraz obniżenie akcyzy na alkohol w 2002 r. Razem z rosnącą siłą nabywczą Polaków oraz dużą dostępnością taniego alkoholu spowodowało to większe spożycie alkoholu, a co za tym idzie, większą ilość zgonów, spowodowaną jego nadużywaniem.

O szkodliwości alkoholu wiedzą niemal wszyscy, jednak większość Polaków zapewne nie wyobraża sobie rodzinnego święta czy spotkania z przyjaciółmi bez alkoholu. Zgodnie z wynikami przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku sondażu CBOS na temat kwoty, jaką Polacy przeznaczają na zakup napojów wyskokowych, okazuje się, że średnio jest to suma 40 zł.

CBOS podkreślał jednak, że analiza została przeprowadzona w październiku ubiegłego roku, zanim rząd poinformował o propozycjach podwyżki akcyzy na alkohol. Ankietowanych zapytano m.in. o to ile przeciętnie w ciągu miesiąca przeznaczają na alkohol. Według rezultatów 17% – 11-25 zł, 16% – do 10 zł, 16% – odpowiedziało „trudno powiedzieć”, 14% – nie wydaje nic, 12% – 51-100 zł, 3% – 101-200 zł, 1% – ponad 200 zł.

CBOS podsumował, że miesięcznie Polak wydaje na alkohol średnio 40 zł. Kolejnym pytaniem do respondentów była kwestia cen na alkohol w Polsce. 47% stwierdziło, że ceny są niskie, z kolei 30% uważa, że są wysokie, 23% nie ma zdania na ten temat.

Dodano, że cenę jako wysoką najczęściej określali robotnicy o niskich kwalifikacjach, osoby bezrobotne oraz w wieku 25-35 lat o niskich dochodach. Z kolei cena alkoholu jest „niska” dla mieszkańców półmilionowych miast, z najwyższymi dochodami, pracownicy klasy średniej, np. technicy, rolnicy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. gajowy 06.03.2020 14:24

  Zapijają by choć na chwilę odetchnąć od dobrobytu.

 2. Szwęda 06.03.2020 16:16

  Ale chroni też etanol tysiące ludzi przed nagłym zgonem z powodu np. zawału, chroni też ponoć przed nowotworami.

 3. LichoNiespi 07.03.2020 13:38

  Do artykulu pt Alkohol zabija Polakow..wg ich statystyk umarlo 110 000 alkoholikow w latach 2002-2017 tj w ciagu 15 lat, co daje ze w 1 roku umieralo okolo 7333 osoby…..i cisza w eterze..a tu na koronavirus na calym swiecie umarlo okolo 3000 ludzi i ktos zaczyna robic wielkom tzw grype hiszpanskom ktorato niby pochlonela 10 000 000-50 000 000…
  zwlaszcza tych co byliszcze[ieni.
  Jak moralnie zniszczyc narody? Alkohol, prostytucja, nielegalne uzywki i szcze[pienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.