Zygzaki biurokracji na Kubie

Opublikowano: 03.11.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 794

Kubański rząd ogłosił zaostrzenie restrykcji wobec sektora prywatnego. Pod koniec września władze ogłosiły zakaz handlu artykułami pochodzącymi z przemytu oraz ponownej sprzedaży towarów zakupionych w państwowych sklepach. W przypadku nieprzestrzegania zakazu przewidywano grzywnę. Spotkało się to nieprzychylną reakcją prywaciarzy, którzy zignorowali decyzję. Sytuacja osiągnęła szczyt 10 X, kiedy to wg doniesień portalu HawanaTimes.org, w stolicy demonstrowała setka sklepikarzy.

Władze podkreślały, że rodzaje dozwolonej prywatnej działalności gospodarczej oraz ich zakres są ściśle określone w licencji wydawanej przedsiębiorcom (i podpisywanej przez nich). Wg portalu Cubanet.org 1 listopada prywaciarze mieli zorganizować “strajk” i “masowe demonstracje” w stolicy. Nie doszły one jednak do skutku.

Jak donosi państwowa agencja Prensa Latina, 2 listopada Komitet Wykonawczy Rady Ministrów ogłosił, że rozwojowi sektora prywatnego musi towarzyszyć “porządek, dyscyplina oraz poszanowanie prawa”. Podkreślił, że sprzedaż towarów importowanych i spekulacja towarami z państwowych sklepów są sprzeczne z prawem. Poinformowano, że przedsiębiorcy mają czas do końca roku na zlikwidowanie nielegalnych zapasów.

Kubańskie władze postanowiły zamknąć prywatne kina i salony gier, których ostatnio bardzo wiele powstało na wyspie. Rozporządzenie w tej sprawie opublikował w sobotę dziennik “Granma”, organ Komunistycznej Partii Kuby. Rząd uzasadnił swą decyzję tym, że prywatne kina i salony gier nie działały zgodnie z prawem.

W ostatnim czasie na Kubie, a zwłaszcza w Hawanie, w prywatnych mieszkaniach i kawiarniach powstało wiele sal kinowych, także 3-D, i salonów gier, które zyskały ogromną popularność.

Ich właściciele skorzystali, choć – jak się okazuje – nie na długo, z pewnej liberalizacji polityki gospodarczej na pogrążonej w kryzysie ekonomicznym Kubie, dotyczącej głównie usług i rzemiosła. Obecnie, według danych rządowych, ponad 400 tysięcy Kubanek i Kubańczyków pracuje w sektorze prywatnym.

Jednocześnie wydaje się, że prywaciarze znaleźli poparcie wśród biurokratycznej prawicy – w czwartek, na antenie państwowej rozgłośni Radio Taino, ekonomista Juan Triana stwierdził, że “rząd nie powinien się mieszać” w sprawy importu.

Źródła: Władza Rad (akapity 1-3, 7), Lewica (4-6)
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.