Zwolnienia w Zachemie

Opublikowano: 17.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1299

Rozpoczynają się zwolnienia grupowe w Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Pracę straci ok. 600 osób, a z wizją utraty zatrudnienia musi się ponadto liczyć 2 tys. pracowników spółek kooperujących z zakładem.

„Nasz Dziennik” przypomina, że w 2006 r. firma została sprywatyzowana i przejęta przez polskie przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne „Ciech”. Sytuacja pogorszyła się dwa lata później wraz ze zmianą prezesa: w wyniku jego błędnych decyzji Zachem zaczął przynosić straty. Jednym z najbardziej zadziwiających posunięć zarządu Ciechu było zaprzestanie produkcji TDI (toluenodiizocyjanian, znajdujący zastosowanie przede wszystkim w wytwórniach pianek poliuretanowych) i sprzedanie koncernowi BASF stosownych technologii, patentów oraz listy klientów.

– To niezrozumiała decyzja – powiedział na antenie Radia Maryja poseł Kosma Złotowski. Wyjaśnił, że Zachem jest jedynym producentem TDI w Polsce i to właśnie ta produkcja przynosiła najwięcej zysków. – To jest doskonały rynek. Dowodem na to jest to, że całą tę produkcję, całe kontrakty z Zachemu kupuje dzisiaj koncern BASF i ten sam koncern BASF w swojej głównej siedzibie w Ludwigshafen dzisiaj buduje fabrykę, która będzie produkowała TDI. Czyli im się opłaca, a u nas się nie opłaca. Jeżeli minister Skarbu Państwa ma takie podejście do sprawy, że u nas się nic nie opłaca – my możemy tylko przewozić to TDI z granicy zachodniej na granicę wschodnią. Nasuwa się pytanie: czy jest to minister Skarbu Rzeczypospolitej Polskiej? – pytał retorycznie parlamentarzysta PiS.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Aaron Schwartzkopf 17.12.2012 11:56

    Jeśli to rzeczywiście tak jest – to jest to zdrada stanu. Tyle że nie jedyna w naszym pięknym kraju….

  2. bro 17.12.2012 16:29

    Ciech miał dokapitalizować dobrze prosperujacy Zachem. Przejął mniejszą firmę, tyle że zamiast dokapitalizować reperował swoją słabą kondycję drenując zachem z zysków. Na koniec Ciech sprzedał patenty najbardziej dochodowej produkcji koncernowi BASF.
    W umowie jest ciekawostka, Zachem poza udostępnieniem technologi, sam, na 3 lata ma produkcji TDI zaprzestać – stawiam złoto przeciw orzeszkom że w tym czasie BASF przejmie rynek, a Zachem już się nie podniesie.

  3. menager7 17.12.2012 21:10

    xxx31 bravo czy tego nie widać ,że to celowa robota?
    jestem z lubelskiego , tesco reklamuje cukier lubelski, a cukrownia w lublinie , no cóż tylko dobra parcela w miescie została….

  4. TKr 17.12.2012 21:52

    Oficjalne stanowisko wielbiciela pewnego zabawnego faceta z muszką: Kapitalizm, własność prywatna – zrobił co mu się podobało. kropka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.