Ziemia traci tlen

Opublikowano: 25.09.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 995

Naukowcy wyjaśnili, że atmosfera Ziemi traci tlen. Poziom niezbędnego do życia gazu obniżył się o 0,7 % w ciagu ostatnich 800 tysięcy lat. Swoje wnioski badacze przedstawili w artykule opublikowanym w piśmie „Science”.

Przed powstaniem życia na Ziemi w atmosferze naszej planety tlenu nie było. Po pojawieniu się cyjanobakterii jego koncentracja zaczęła rosnąć. W ciągu ostatnich kilkuset milionów lat zawartość gazu w powietrzu wokół planety pozostawała na stabilnym poziomie.

Naukowcy potwierdzili poziom koncentracji tlenu w atmosferze w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat przeanalizowawszy próbki lodu wydobyte na Grenlandii i Antarktydzie. W nich zawarte są pęcherzyki, które przechowują informację o składzie powietrza w przeszłości. Naukowcy określili stosunek izotopów tlenu i azotu i wyjaśnili, że ilość niezbędnego do życia gazu zmniejszyła się prawie o 1%.

Naukowcy proponują kilka wyjaśnień tego zjawiska. Po pierwsze, zwiększenie tempa erozji mogło nasilić procesy utleniające. Po drugie, jeśli nie rozpatruje się antropogennych zmian klimatycznych, to w ciągu ostatnich milionów lat średnia temperatura hydrosfery spadła, a w wyniku tego oceany mogły rozpuścić w sobie więcej tlenu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. luzak1977 25.09.2016 10:37

    Może w końcu będzie taka mieszanka do oddychania, jak powinna być?

  2. sync 26.09.2016 16:23

    Mówiąc z przymrużeniem oka to przez walkę z globalnym pseudo ociepleniem i ograniczaniem emisji CO2. Mniej CO2 mniej lasów, czyli mniej tlenu 😛

  3. gajowy 26.09.2016 16:43

    @sync
    Większa zawartość CO2 w atmosferze nie przyspeszy fotosyntezy.
    Już dawno wykazano, że zawartość CO2 w powietrzu nie jest czynnikiem LIMITUJĄCYM tempo fotosyntezy roślin, przynajmniej tych rosnących naturalnie. Znaczy się są inne czynniki limitujące – zwykle dostępność kluczowych minerałów.
    Chcąc prowadzić intensywną uprawę w szklarniach robisz tak: Najpierw optymalizujesz nawożenie, temperaturę, wilgotność, ruch powietrza. Opcjonalnie stosujesz doświetlanie. Dopiero później OPCJONALNIE zwiększasz zawartość CO2.
    (Gdybyś od tego zaczął, nie zauważyłbyś efektu) Przy czym stosuje się to coraz rzadziej, bo w praktyce okazuje się że samo zapewnienie ruchu powietrza jest bardziej efektywne.

  4. MvS 27.09.2016 11:36

    Komisja Jewropiejska- do dzieła ! Ustalamy ilości wdechów dziennie. Oczywiście wdechy płytkie, wydechy głebokie. Nie, stać. Wydechy= CO2. Co zrobić, co zrobić… A ha ! Nałóżmy podatek dwustronny: na ilość zużywanego tlenu i wydychanego dwutlenku węgla. Co tam jeszcze człowiek za wapory produkuje ? Metylen, mastodont, O. metan.

  5. Szaman 28.09.2016 10:37

    Taki podatek już jest i nazywa się oplata klimatyczna 😛

  6. MvS 28.09.2016 11:04

    Opłata klimatyczna to od wdechu i wydechu. Ta od metanu będzie się musiała jakoś inaczej nazywać. Oczywiście poprawnie politycznie. Taksa atmosferyczna albo… lepiej nastrojowa ;-)))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.