Ziemia traci tlen

Naukowcy wyjaśnili, że atmosfera Ziemi traci tlen. Poziom niezbędnego do życia gazu obniżył się o 0,7 % w ciagu ostatnich 800 tysięcy lat. Swoje wnioski badacze przedstawili w artykule opublikowanym w piśmie „Science”.

Przed powstaniem życia na Ziemi w atmosferze naszej planety tlenu nie było. Po pojawieniu się cyjanobakterii jego koncentracja zaczęła rosnąć. W ciągu ostatnich kilkuset milionów lat zawartość gazu w powietrzu wokół planety pozostawała na stabilnym poziomie.

Naukowcy potwierdzili poziom koncentracji tlenu w atmosferze w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat przeanalizowawszy próbki lodu wydobyte na Grenlandii i Antarktydzie. W nich zawarte są pęcherzyki, które przechowują informację o składzie powietrza w przeszłości. Naukowcy określili stosunek izotopów tlenu i azotu i wyjaśnili, że ilość niezbędnego do życia gazu zmniejszyła się prawie o 1%.

Naukowcy proponują kilka wyjaśnień tego zjawiska. Po pierwsze, zwiększenie tempa erozji mogło nasilić procesy utleniające. Po drugie, jeśli nie rozpatruje się antropogennych zmian klimatycznych, to w ciągu ostatnich milionów lat średnia temperatura hydrosfery spadła, a w wyniku tego oceany mogły rozpuścić w sobie więcej tlenu.

Źródło: pl.SputnikNews.com