Widowisko w parlamencie

Opublikowano: 27.09.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2635

22 września 2023 r. parlament Kanady zademonstrował światu swoją klasę. Przewodniczący Izby Gmin – Anthony Rota, uhonorował owacją na stojąco ukraińskiego 98-letniego weterana, znanego z udziału w szeregach Galizien Waffen SS podczas II wojny światowej. Obecnym na sali był także aktualny prezydent Ukrainy.

Polska ambasada zwróciła uwagę na niestosowność wydarzenia, przypominając, że formacja ta wymordowała tysiące Polaków i Żydów. Dokonań tego rodzaju nie zatrą żadne próby wybielania winy jako działanie z premedytacją. Ambasador Polski w Kanadzie – Witold Dzielski, zażądał przeprosin. Rozgłośnia radiowa CBC poprosiła ambasadora o szerszy komentarz.

Na zwróconą wcześniej uwagę pod adresem przewodniczącego parlamentu, Anthony Rota zdobył się na słowa przeproszenia, choć nie zostały one uznane za dostateczne, bowiem pan ambasador interpretuje sprawę następująco: „Istnieje problem. W polskim społeczeństwie zachowane są priorytety zarówno w Polsce jak i wśród Polaków w Kanadzie. W obu grupach metodycznie mordowanych (przez wymienione oddziały) byli polscy obywatele. Dla Polaków tamten okres jest szczególnie bolesną częścią historii, ponieważ zamordowanych zostało 6 milionów Polaków. Połowę stanowili polscy Żydzi. To, czego nie wiedzą Kanadyjczycy o Grupie Waffen SS Galizien, a ten konkretny człowiek w niej służył, bez wchodzenia w szczegóły, które mogliby wykorzystać rosyjscy trolle, podobnie jak inne nacje krajów nadbałtyckich, Polacy wspierali dotąd Ukrainę. Na wiele sposobów, podobnie jak świat sojuszników. Ukraina mogła liczyć na Polskę jako sprzymierzeńca do dzisiaj. Co do przewodniczącego Rota (z którym rozmawiałem), cenię go z głębi serca. Pracowaliśmy w ramach wielu tematów, po wielu wizytach jesteśmy zaprzyjaźnieni. W tym przypadku zostałem zmuszony do bardzo ostrej reakcji, co wyjaśniłem mu, że nie chodzi tu o moje osobiste odczucia, ale reprezentuję polskie społeczeństwo i państwo. Przewodniczący doskonale rozumie ten problem, dlatego przeprosił publicznie. Przekonany jestem, że cała ta sytuacja jest wynikiem braków wykształcenia. Dlatego wydarzenie to należy potraktować w sferze publicznej i politycznej jako wymagające weryfikowania faktów, wiedzy, która jest istotna. Taka osoba nie powinna znaleźć się w parlamencie, w centrum uwagi publicznej. Moim zdaniem wiele osób ma rację, uważając, że ktoś taki powinien być ścigany i osądzony przez prokuraturę. Intencją przewodniczącego Rota było przeprosić Żydów, ale będziemy pracować nad rozszerzeniem tego gestu, co myślę, że jest możliwe w świetle faktów historycznych, ponieważ te zaatakowane społeczności żydowskie miały polskie obywatelstwo tak samo jak inni obywatele o polskim rodowodzie. Czyli tak jak mordowano Żydów, tak samo mordowano Polaków. Widoczne jest na portalach krajowych, kanadyjskich, międzynarodowych, że Polacy są oburzeni zaistniałą sytuacją, w której zostali pominięci jako ofiary. Odbierają to jako celowe działanie, przy znajomości polityki kanadyjskiej. Jak mi wiadomo, nie było to działanie zamierzone. Powinniśmy je potraktować jako lekcję na przyszłość, bez pomijania nadrzędnego celu, jakim jest wsparcie dla tych, którzy walczą o wolność, demokrację i bezpieczeństwo naszych krajów”.

Dalsze wywody sprowadzają inne wątki sporów do przejściowych napięć w relacjach polsko-ukraińskich. Końcowa sentencja potwierdza 30-letnią spuściznę MSZ: „Polacy jako ludzie dumni nie tolerują poniżania, ale polscy wyborcy powinni zrozumieć, że Ukraińcy są im potrzebni jako przyjaciele. To jest najważniejsze”.

Ambasador cytuje dotychczasowe poświęcenie rządu w Polsce na rzecz wojującej Ukrainy, które sprowadza się do 3% wartości PKB przekazanego na Ukrainę. 300 czołgów (Kanada przekazała tylko 8) wynika ze strategicznego interesu Polski, która wspierała ukraińskie interesy na arenie Unii Europejskiej i NATO. Jako wschodnia flanka UE Polska musi teraz odbudować swój potencjał wojskowy, modernizując go, aczkolwiek nie zostają przerwane dostawy sprzętu, jaki był przekazywany dotąd.

Zdaniem ambasadora Dzielskiego kwestia nadchodzących wyborów uwzględnia nastroje społeczne, ale tylko do pewnego stopnia, natomiast na pewno nie zmieni wektorów.

Kanadyjczycy ocenili dużo wyraziściej zdarzenie parlamentarne z minionego piątku. Domagają się natychmiastowej dymisji zarówno Anthony’ego Rota jak też premiera Justina Trudeau. Powściągliwy ambasador Dzielski pozostawia problem jako wewnętrzną sprawę Kanady.

Anthony Rota spełnił oczekiwania i zrezygnował ze swej funkcji. Justin Trudeau wciąż trzyma się kurczowo fotela premiera.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Kaczor3333 27.09.2023 09:48

  “Ambasador cytuje dotychczasowe poświęcenie rządu w Polsce na rzecz wojującej Ukrainy” – biedny ten rząd, tak się poświęca. Nie społeczeństwo, zwykli ludzie, rząd niejednokrotnie nie ma co do gara włożyć z tego poświęcenia. Naród powinien utworzyć specjalną fundację gdzie biedny od poświęcenia rząd mógłby pobierać darmową żywność i zapomogi. Nie ma na świecie drugiego takiego rządu, gotowego do największych poświęceń, odejmującego sobie od ust, aby tylko nieść pomoc najbardziej potrzebującym.

 2. pikpok 27.09.2023 10:36

  Ale jeszcze “biedniejszy” jest “żąd” Ukraiński. Pasożytda Zełenskiego nie stać nawet na garnitur.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8711346,ukraina-mimo-wojny-piec-razy-wiecej-firm-powstalo-na-ukrainie-niz-zakonczylo-dzialalnosc.html

 3. Piron 27.09.2023 11:34

  Cytuję ” Przekonany jestem, że cała ta sytuacja jest wynikiem braków wykształcenia.”. Ooooo tu pan ambasador rzeczywiście wyraził się dyplomatycznie, ja bym ich nazwał “bandą niedouczonych id…ów.”
  😀 .

 4. Rhumek 27.09.2023 13:58

  Po czym tak wspaniale wykształcony pan ambasador bez zbytniego zaambarasowania dodaje :
  “Moim zdaniem wiele osób ma rację, uważając, że ktoś taki powinien być ścigany i osądzony przez prokuraturę.” 🙂
  No chyba ze w kanadowie ( sorry idąc za świetlistym przykładem tez żem niedouczony…….albo ……złośliwy)to prokurator zastępuje sady

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.