We Francji protestowano przeciw przemocy i „rasizmowi” w policji

Opublikowano: 25.09.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 901

Ponad 80 tysięcy osób miało wziąć udział w ogólnokrajowym proteście przeciwko przemocy i „rasizmowi” we francuskiej policji. Demonstracji w Paryżu towarzyszyły zamieszki, podczas których grupę funkcjonariuszy przed linczem musiała ratować specjalna jednostka ich kolegów. Ataki na mundurowych zostały potępione przez przedstawicieli władz Francji.

Równo trzy miesiące temu w podparyskim Nanterre policja zastrzeliła 17-letniego Nahela, notowanego już za przestępstwa syna arabskich imigrantów. Policjanci przekonywali, ze nastolatek nie zatrzymał się do kontroli drogowej, co nie uchroniło przedmieść francuskich miast przed wybuchem niekontrolowanych zamieszek.

W sobotę na ulicach największych miast Francji przeszedł z tej okazji marsz, którego uczestnicy chcieli potępić przemoc tamtejszej policji oraz jej „rasizm”. Organizujące protesty związki zawodowe twierdzą, że wzięło w nich udział blisko 80 tys. osób.

Największa manifestacja miała miejsce w Paryżu i właśnie tam doszło do najpoważniejszych zamieszek. Grupa demonstrantów uzbrojona w metalowe pręty otoczyła radiowóz, a podróżujących nim mundurowych (wymachujących bronią w celu odstraszenia agresorów) ratować przed linczem musiała specjalna jednostka Brav-M.

Atak na policjantów został potępiony przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona i jego liberalnej partii „Odrodzenie”. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin stwierdził przy tej okazji, że „pokazuje to najlepiej, dokąd prowadzi nienawiść do policji”.

Na podstawie: LeFigaro.fr, France24.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.