Vanuatu uznało niepodległość Abchazji

Opublikowano: 12.06.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 424

VANUATU. Jak informuje dziennik “The New York Times”, położone na południowym Pacyfiku państwo Vanuatu uznało niepodległość Abchazji, separatystycznej republiki, którą za część swojego terytorium uznaje Gruzja. Władze Abchazji poinformowały o tym już 10 dni temu, jednak zdementował to ambasador Vanuatu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Donald Kalpokas. Sytuację wyjaśnił minister spraw zagranicznych Vanuatu Alfred Carlot, który w nagraniu wideo opublikowanym 10 czerwca przeprosił za milczenie rządu swojego kraju w tej sprawie, dodając, że nie był w stanie porozmawiać na ten temat z ambasadorem, ponieważ był w tym czasie w Korei Południowej.

W krótkim oświadczeniu Alfred Carlot powiedział, że Vanuatu uznaje Abchazję za niepodległe państwo, nie precyzując, dlaczego podjęto taką decyzję. Stwierdził on jednak, że polityka zagraniczna Vanuatu jest nakierowana “na usunięcie z powierzchni Ziemi resztek kolonializmu”, a także dodał, że sam studiował w akademii dyplomatycznej w Moskwie w czasach Związku Radzieckiego. Odnosząc się do słów ministra, ambasador Kalpokas uznał, że z uwagi na funkcję Carlota nie będzie komentował jego słów, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że nie rozumie i nie popiera tej decyzji.

Niepodległość Abchazji oraz Osetii Południowej – drugiej separatystycznej republiki, która ogłosiła niezależność od Gruzji – uznają obecnie Rosja, Wenezuela, Nikaragua i Nauru, a poza tym nieuznawane na arenie międzynarodowej republiki – Naddniestrze i Górski Karabach, a także jednostki niepaństwowe – Autonomiczna Republika Krymu (stanowiąca część Ukrainy) i Terytorium Autonomiczne Gagauzja (stanowiące część Mołdawii).

Republika Vanuatu to państwo w Oceanii położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. Położone jest ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Językami urzędowymi są angielski, francuski i bislama (język kreolski powstały na bazie angielskiego, którym posługuje się około 200 tys. osób). Zdecydowana większość mieszkańców kraju – 98,5 proc. – to Melanezyjczycy. Dominującą religią jest chrześcijaństwo – 83 proc. – z czego 32 proc. stanowią prezbiterianie, 13 proc. katolicy, 13 proc. anglikanie, 11 proc. adwentyści dnia siódmego, a 14 proc. inne wyznania, w tym m.in. Kościół Chrystusa, Kościół Apostolski i Zgromadzenia Boże. Reszta to wyznawcy miejscowych religii (animizm i kult cargo), bahaizmu, islamu, buddyzmu, Świadkowie Jehowy i mormoni. W 1906 roku archipelag stał się obszarem kondominium francusko-brytyjskiego Nowe Hebrydy. Państwo uzyskało niepodległość 30 lipca 1980 roku.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.