Ukraina naruszała prawa jeńców wojennych

Opublikowano: 26.03.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2609

Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie przedstawiła dwa nowe raporty – dotyczące traktowania jeńców wojennych oraz ogólnej sytuacji w zakresie praw człowieka na Ukrainie za okres sześciu miesięcy do 31 stycznia 2023. W pierwszym z dokumentów misja ONZ wskazała m.in. na naruszenia praw rosyjskich jeńców wojennych przez stronę ukraińską.

Raport opiera się na wywiadach z około 400 jeńcami wojennymi, z których połowa to Ukraińcy, którzy zostali zwolnieni, a druga połowa to Rosjanie przetrzymywani w niewoli na Ukrainie. Obserwatorzy z ramienia ONZ udokumentowali dziesiątki doraźnych zabójstw jeńców wojennych dokonanych zarówno przez siły rosyjskie, jak i ukraińskie, a także stosowanie tortur, żywych tarcz i innych nadużyć wobec jeńców wojennych.

Jak podaje agencja UNIAN Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uznało, że Misja Monitorująca Prawa Człowieka ONZ postąpiła niedopuszczalnie, decydując się na zrównanie Ukrainy jako ofiary z Rosją, która jest agresorem.

Zgodnie z oświadczeniem resortu, wziął on pod uwagę raporty przygotowane przez Misję Obserwacyjną ONZ, „Jesteśmy wdzięczni misji obserwacyjnej za jej pracę, w szczególności dokumentowanie naruszeń prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych przez Federację Rosyjską w kontekście zbrojnej agresji na Ukrainę. Jednocześnie uważamy, że niedopuszczalne jest zrzucanie odpowiedzialności na ofiarę agresji. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych Ukraina ma prawo do samoobrony” – stwierdzono w oświadczeniu.

Głos w sprawie zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Lubinets. Wyraził on zdziwienie, że „przedstawiciele ONZ ani razu nie mówili na osobistych spotkaniach o rzekomych naruszeniach praw rosyjskich więźniów na Ukrainie”.

Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sanchop 27.03.2023 10:52

    A co z cywilami 2014-2022 ? Jak prawda wyjdzie na jaw, co z tymi co uciekli na zachód? Czy społeczność międzynarodowa będzie uciekinierów wypraszać?

  2. Stary Kulas 27.03.2023 14:44

    Właśnie odkryłem, że polska wersja definicji jeńca wojennego na wikipedii jest bzdurna. Proszę czytających by się nie kierować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.