Tunezyjczycy wyszli na ulice w całym kraju

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1596

Tunezyjczycy wyszli na ulice w całym kraju. Mają dość kryzysu i nieudolności władz w walce z pandemią. Sytuacja się zaostrza.

Tunezja została dotknięta pocovidowym kryzysem w sposób szczególnie dotkliwy. Znaczącą część jej dochodów daje turystyka, a ta zamarła w związku z pandemią COVID-19. Natychmiast odbiło się to na poziomie życia zwykłych obywateli.

Od soboty przez ulice tunezyjskich miast przetaczają się wielotysięczne tłumy. Protestujący żądali rozwiązania parlamentu i walki z korupcja, donosiło prywatne radio Mosaique. Radio to poinformowało o atakach na lokale partyjne różnych partii, ale przede wszystkim przeciwko Partii Odrodzenia. Miał to być wyraz protestu przeciwko działalności partii politycznych w parlamencie. W stolicy kraju demonstranci zaatakowali budynek parlamentu.

Wczoraj prezydent kraju, Kais Saied, zamroził działalność parlamentu. Komunikat o tej decyzji ogłosił po spotkaniu prezydenta z szefami resortów siłowych i dowództwem armii. Jednocześnie prezydent ogłosił, że pozbawia wszystkich parlamentarzystów immunitetu.

Prezydent ogłosił również, że dymisjonuje premiera kraju. Wprowadzono godzinę policyjną. „Od 26 lipca do 27 sierpnia w pełni zakazuje się przemieszczania się obywateli i środków transportu w całym kraju od 19.00 do 06.00 czasu lokalnego, za wyjątkiem koniecznych przypadków medycznych i pracowników pracujących na nocna zmianę”, głosi komunikat biura prezydenta. Nie wolno tez gromadzić się w grupy większe niż trzyosobowe. Do stolicy wprowadzono oddziały wojska. Otoczony jest budek parlamentu i państwowa telewizja.

„Podjęliśmy te decyzje i będziemy podejmować nowe, przewidziane przez konstytucję do tej pory, dopóki do Tunezji nie wróci społeczny spokój i nie uratujemy państwa”, powiedział Saied.

W odpowiedzi przewodniczący tunezyjskiego parlamentu i szef największej partii An Nachdy (Partia Odrodzenia) Rachid al-Ghannouchi ogłosił Saieda zdrajcą i wezwał obywateli oraz armię do protestu i występowania przeciwko prezydentowi.

Unia Europejska zaprotestowała przeciwko zamrożeniu prac parlamentu i wezwała w oświadczeniu do wznowienia jego działania.

Od 2018 roku Tunezja jest krajem, który znajduje się w strukturalnym kryzysie. Wzmocniły go cięcia wymuszone przez MFW. Nie widać wyjścia z tej sytuacji.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.