To Biały Dom doprowadził do wojny?

Opublikowano: 07.02.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4359

Znany amerykański ekonomista, prof. Jeffrey Sachs, po raz kolejny stwierdził publicznie, że obecna wojna na Ukrainie wybuchła wskutek prowadzonej przez Waszyngton i NATO ekspansywnej polityki zagrażającej bezpieczeństwu Rosji. Zwrócił też uwagę na zachowanie administracji Joe Bidena tuż przed wybuchem obecnej fazy konfliktu.

https://www.youtube.com/watch?v=URZFZqn3ph0

„Pod koniec 2021 roku, gdy urząd prezydenta sprawował już Biden, Putin powiedział: »Słuchajcie, zaszliście już bardzo daleko, ale dla nas czerwoną linią jest NATO. Skończcie z jego rozszerzaniem, skończcie z tworzeniem baz wojskowych na naszych granicach, przestańcie dostarczać typy uzbrojenia, które mogą dolecieć do nas w ciągu kilku minut. Podyskutujmy«. Odpowiedź Białego Domu brzmiała: »Nie ma o czym rozmawiać. Na temat rozszerzenia NATO też nie będziemy dyskutować«. Dopiero po tym Rosja zaatakowała 24 lutego 2022 roku. I tak wyglądają stracone szanse uniknięcia konfliktu w ciągu ostatnich 30 lat. Dlatego nie robią na mnie wrażenia analizy, według których wojna zaczęła się w lutym 2022 roku od niesprowokowanej napaści Putina. To nieprawda. Wszystko zaczęło się od narastania konfliktu w ciągu 30 lat i ogromnej ilości kłamstw ze strony Stanów Zjednoczonych” – stwierdził amerykański uczony.

Sachs znany był w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jako neoliberalny doradca szeregu rządów, w tym polskiego, w okresie transformacji. Lansowana przez niego polityka doprowadziła do głębokich kryzysów społecznych i była przedmiotem ostrej krytyki ze strony keynesistów, w Polsce m.in. prof. Grzegorza Kołodki. W sprawach zagranicznych Jeffrey Sachs wypowiada się w tonie jednoznacznie krytycznym na temat polityki Waszyngtonu.

Autorstwo: MP
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.