Szef Al-Dżaziry współpracował z wywiadem USA?

Opublikowano: 22.09.2011 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 776

Generalny dyrektor arabskiej telewizji satelitarnej Al-Dżazira, Uadah Chanfar złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. O swojej decyzji poinformował za pośrednictwem twittera. Jak twierdzi, powodem jego rezygnacji było osiągnięcie celów, jakie sobie stawiał obejmując w 1996 r. kierownictwo stacji. Celem tym było “stworzenie z Al-Dżazira globalnego lidera medialnego i cel ten został osiągnięty” – pisze Chanfar.

Jednakże, jak informuje rosyjska agencja ITAR-TASS, prawdziwym powodem rezygnacji mogło być ujawnienie przez portal WikiLeaks jego powiązań z wywiadem wojskowym Stanów Zjednoczonych. W 2005 r. spotkał się on z przedstawicielami służby wywiadowczej amerykańskiego Departamentu Obrony, którzy wyrazili swoje zaniepokojenie treścią niektórych informacji przekazywanych przez Al-Dżazira. W kilka dni po tym spotkaniu ton niektórych informacji został złagodzony, a niektóre zostały wręcz usunięte z serwisu informacyjnego. Jak pisze ITAR-TASS, “amerykański rząd uważnie śledził to w jakiej postaci przekazywane są informacje, szczególnie wówczas, gdy dotyczyły one amerykańskiej polityki i interesów USA oraz sugerował telewizji w jaki sposób należy przedstawiać wydarzenia a co lepiej byłoby przemilczeć”.

ITAR-TASS podaje też przykłady manipulacji, kiedy to zdjęcia libijskich powstańców, wkraczających jakoby do Trypolisu, były montowane na tle specjalnie przygotowanych dekoracji w studio telewizyjnym w Katarze.

Opracowanie: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.