Rząd opóźniał badanie próbek z wraku Tu-154M

Opublikowano: 30.11.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 470

Urzędnicy Donalda Tuska opóźniali badanie próbek na obecność materiałów wybuchowych pobranych w Smoleńsku w ubiegłym roku – wynika z dokumentów do których dotarły portal Niezależna.pl i Gazeta Polska. 14 grudnia ubiegłego roku Tomasz Arabski ówczesny szef Kancelarii Premiera odmówił płk. Jerzemu Artymiakowi, szefowi Naczelnej Prokuratury Wojskowej przyznania środków na zakup specjalistycznego sprzętu przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP na badanie próbek pobranych na wraku tupolewa.

Na przełomie sierpnia i września 2012 roku wojskowi prokuratorzy byli w Smoleńsku i przywieźli próbki z wraku. Po przyjeździe do Polski NPW się zwróciła do CLK o przebadanie próbek specjalistycznym sprzętem. Jak się okazało policja nie dysponuje takim sprzętem. Wówczas Prokuratura zwróciła się o zakup takiego sprzętu. Było to możliwe poprzez przesunięcie środków z rezerwy budżetowej na ten cel. Jednak rząd Tuska nie skorzystał z tej możliwości.

Jak ustaliliśmy prokuratura sama wystąpiła o zakup specjalistycznego sprzętu. Szef NPW płk Jerzy Artymiak w grudniu 2012 wystąpił do Kancelarii Premiera o przyznanie „dodatkowych środków w kwocie 570 tys. zł dla CLK”.

„W związku z pismem Pana płk Jerzego Artymiaka Naczelnego Prokuratura Wojskowego z dnia 12 grudnia br. (…) dotyczącego zapewnienia dodatkowych środków w kwocie 570 tys. zł dla Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji na przeprowadzenie badań materiału dowodowego pobranego na miejscu katastrofy samolotu Tu-154 M – w porozumieniu z Panem insp. Markiem Pękała Zastępcą Zastępcą Dyrektora CKLP – uprzejmie informuje Pana Ministra, że nie ma możliwości dokonania do końca bieżącego roku zakupów niezbędnego sprzętu i materiałów eksploatacyjnych do przeprowadzenia badań. Z uwagi bowiem na konieczność zastosowania procedur wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j.: Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.) oraz deklarowanym przez potencjalnych dostawców czasem dostaw, okres realizacji zakupów wynosi 6 tygodni od przyznania środków na ten cel.

Autorzy: mg, dk
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. phbolo 30.11.2013 23:45

    “Rząd opóźniał badanie próbek z wraku Tu-154M” – już tytuł artykułu jest nadużyciem, co z resztą wynika z jego rozwinięcia. Szkoda komentować to źródło

  2. Majka 02.12.2013 20:28

    Polecam zapoznać się z trzecią hipotezą (obok dwóch wiodących narracji: MAK-u/Millera i Antoniego M.) nt. wydarzeń z 10 kwietnia – z tzw. “smoleńską maskirowką”. W świetle tej hipotezy fakty układają się bardziej sensownie.
    Ani zespołu Macierewicza, ani Millera nie interesuje to, co było na Okęciu.
    Dlaczego “zniknęły” zapisy monitoringu? Co stało się z Hangarem 21? Dlaczego w trzy tygodnie po “Smoleńsku” postanowiono hangar rozebrać? (Dodać trzeba, że w katastrofie awionetek w Hiszpanii zginęli zarówno Stefan Kuryłowicz architekt jak i właściciel firmy obsługującej monitoring na Okęciu.
    http://www.bibula.com/?p=56563
    http://clouds.salon24.pl/399036,byl-sobie-hangar-tajemnicze-okecie-2010

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.