Rakieta kosmiczna Starship zainteresowała Pentagon

Opublikowano: 19.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1518

Rakieta Starship, opracowana przez SpaceX, ma potencjał do zrewolucjonizowania nie tylko podróży międzyplanetarnych, ale również globalnego transportu i logistyki wojskowej. Starship, zdolny do osiągnięcia prędkości do 27 000 km/h, może teoretycznie dostarczać ładunki w dowolne miejsce na Ziemi w mniej niż godzinę. Ta zdolność otwiera nowe perspektywy dla transportu towarów o wysokiej wartości i pilności dostawy, co może znacząco wpłynąć na globalną logistykę.

Pentagon wykazuje duże zainteresowanie wykorzystaniem tej technologii. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przyznały SpaceX kontrakt o wartości 102 milionów dolarów na pięć lat, aby zademonstrować technologie i możliwości transportu ładunków wojskowych oraz pomocy humanitarnej na całym świecie przy użyciu ciężkich rakiet.

To największy dotychczas przyznany kontrakt na program rakietowy do transportu ładunków. Również inne firmy kosmiczne podpisały umowy z Dowództwem Transportu USA na badanie koncepcji szybkiego transportu przez przestrzeń kosmiczną, ale tylko SpaceX otrzymało duży kontrakt.

Starship ma potencjał stania się platformą mobilności dla wojska USA, z możliwością dostarczania sprzętu wojskowego i zaopatrzenia w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu godziny, co może zmienić dynamikę logistyki wojskowej i operacji szybkiej reakcji. Jednak wykorzystanie Starship do celów wojskowych niesie dodatkowe wyzwania, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa i rozważań geopolitycznych. Użycie Starship do celów militarnych może podnieść międzynarodowe napięcia i obawy o bezpieczeństwo, co wymaga starannego nawigowania wśród złożonych międzynarodowych traktatów i praw kosmicznych, aby uniknąć eskalacji lub konfliktów związanych z militaryzacją przestrzeni.

SpaceX planuje również wykorzystać architekturę lądowania Starship na Księżycu do wsparcia wojska USA, dostarczając infrastrukturę na orbicie do logistyki i tankowania. Takie infrastruktury mogłyby być wykorzystane do operacji wojskowych w przestrzeni kosmicznej, umożliwiając manewrowanie satelitami i przemieszczanie ładunków między różnymi orbitami, czego obecnie nie można robić z powodu ograniczeń paliwowych i braku możliwości tankowania w kosmosie.

Potencjał Starship do zrewolucjonizowania zarówno globalnej logistyki, jak i operacji wojskowych jest znaczący, ale realizacja tego potencjału wiąże się z przezwyciężeniem znaczących wyzwań technicznych, regulacyjnych, środowiskowych i geopolitycznych. Każdy aspekt zastosowań naziemnych Starship podkreśla potrzebę zarządzania równowagą między jego znacznym potencjałem a nieodłącznymi złożonościami jego wdrażania.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. rozrabiaka 19.02.2024 13:14

  “…nie tylko podróży międzyplanetarnych, ” na jakiś planetach są przystanki? – W filmach pixara dla dzieci jedynie co widziałem ostatnio.

  “USA, z możliwością dostarczania sprzętu wojskowego i zaopatrzenia w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu godziny” już to widzę – abramsy palące się na ziemii i na tę ziemię spadających z radosnym okrzykiem cymbalów z Pentagonu- “delivery!”

 2. Katana 19.02.2024 13:50

  Ja pierdziu… Dopiero co pisałem, że samoloty tylko do pilnych transportów to co ćwoki robią?
  Standardowo – na odwrót. Jeszcze więcej CO2 chcą zrobić.
  Dobrze, że ich mózgi za wiele nie palą…

 3. Katarzyna TG 19.02.2024 13:58

  Czyżby istniejące środki zrzucania kiloton demokracji były niewystarczające dla największego jej eksportera?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.