Przestępczość w Polsce spada, a kary nadal dymamicznie rosną

Opublikowano: 09.08.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2161

Część doktryny i nauki prawa głosi teorię, że nie surowość a nieuchronność kary prowadzi do zmniejszenia przestępczości. Przestępca popełni czyn zabroniony pomimo grożącej mu kary jeśli nie będzie miał świadomości jej nieuchronności – bo będzie liczył na to, że jej uniknie. Tymczasem w Polsce od października nastąpi kolejne zaostrzenie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym, podczas gdy na ulicach brakuje kilkunastu tysięcy policjantów.

Od 1 października 2023 r. wejdzie w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, zaostrzająca przewidziane w kodeksie kary (część przepisów wejdzie w życie od 1 marca 2024 r. i później). Nastąpi m.in. likwidacja kary 25 lat więzienia i podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Jednocześnie zostanie wprowadzona kara bezwzględnego dożywocia – czyli bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie warunkowe. Z 3 lat do 10 lat pozbawienia wolności wzrośnie zagrożenie karą za szantaż. Nietrzeźwym kierowcom odbierane będą ich samochody. Już wcześniej znacznie podwyższono kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Za fałszowanie faktur można pójść na 25 lat do więzienia, czyli na tyle ile grozi m.in. za wszczęcie wojny, czy zabójstwo.

Na stronach internetowych Policji dostępne są statystyki stwierdzonych przestępstw w latach 1999 – 2021. W latach 1990. i na początku lat 2000. stwierdzano ich rok rocznie między 1,1 a 1,3 mln. Ostatnie lata – od 2015 roku to o niemal 40% mniej przestępstw w porównaniu do wczesnych lat 2000., bo między 700 a 820 tys.

Na razie brak całościowych statystyk za 2022 rok, jednak m.in. Łódzki Garnizon Policji poinformował, że w ub. r. doszło na jego terenie do niemal 15% spadku liczby popełnionych w stosunku do 2021 roku. Również państwowy Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w publikacji z 8 grudnia 2022 r. przyznał, że przestępczość w Polsce spada.

W tym kontekście rodzi się pytanie, jakie argumenty przemawiają za potrzebą podwyższania kar, skoro pomimo spadku liczby przestępstw pomiędzy 1999 rokiem a 2022 ich wykrywalność wciąż utrzymuje się na poziomie z 1999 roku.

W marcu 2023 r. Rzeczpospolita napisała o rekordowych brakach kadrowych w Policji. Nieobsadzonych jest niemal 13 000 etatów, co zagraża bezpieczeństwu w kraju. Tak złej sytuacji nie było od 12 lat. Funkcjonariuszy brakuje szczególnie w dużych miastach, a alarmujące niedobory są w strategicznych jednostkach, jak np. w biurze ds. ścigania cyberprzestępstw, w którym sięgają 50% zapotrzebowania, podczas gdy cyberataków dynamicznie przybywa. Zaledwie po dwóch pełnych miesiącach 2023 roku ze służby odeszło 6,5 tys. funkcjonariuszy, a przyjęto do niej zaledwie 772.

W ostatnich latach w Polsce dąży się do zaostrzania kar za przestępstwa. Od dawna w doktrynie panuje przekonanie, że to nie surowość kary, ale wysokie prawdopodobieństwo jej wymierzenia jest czynnikiem, który wpływa na zmniejszenie przestępczości. Państwo powinno więc dążyć do zwiększenia egzekucji istniejącego prawa. Sprawca, który został popchnięty do popełnienia czynu zabronionego, nie zastanawia się, czy grozić mu będzie 10, czy 15 lat. W większości przypadków ma bowiem nadzieję na uniknięcie kary. Dlatego to właśnie jej nieuchronności miałaby większy wpływ na jego decyzyjność. Pomimo że już od wielu lat liczba przestępstw w Polsce nie ma tendencji wzrostowej, kary już wkrótce ulegną zaostrzeniu. Jednocześnie możliwości egzekucji kary maleją wraz z rosnącymi niedoborami w szeregach policji.

O tym, że nie surowość kary, ale jej nieuchronność powstrzymują przed przestępstwem, pisał już w XVIII wieku włoski prawnik i pisarz Cesare Beccaria. Inny znany prawnik epoki Oświecenia, francuski filozof Monteskiusz mawiał – surowość kar lepiej odpowiada despotyzmowi, którego zasadą jest groza. W tych państwach Europy, które zwiększały kary, oddalano się od wolności.

Autorstwo: Robert Nogacki (radca prawny z Kancelarii Prawnej „Skarbiec”)
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Drnisrozrabiaka 09.08.2023 23:17

    “Przestępczość w Polsce spada, a kary nadal dymamicznie rosną” – gdzie? W Polsce? PiS zachwalasz , że przestępczość spada bo kart rosną- cwaniaczek.
    Dalej pisze o brakach kadrowych ale w łódzkim minus 15 procent- chyba wykrywalność!

  2. Dandi1981 10.08.2023 10:03

    Zbrodnia i kara im wyzsza kara tym bardziej przemysli niz to zrobi.

  3. miskolabor 10.08.2023 11:48

    @Drnisrozrabiaka
    Myślę, że tu nie o wychwalanie PiS’u chodzi. Spadku liczby przestępstw upatrywałbym raczej w braku ich wykrywania. Tu jest bolączka systemu.

  4. Szurnięty Mędrzec 13.08.2023 05:22

    Umieszczę tu niektóre akapity spisane z jednego filmiku na yt, cały dokument bym wrzucił ale nie wiem jak lub nie da się, źródło po prostu podam

    “Czy policji i w sądzie można odmówić podania swojej godności przedstawienia się?
    Odpowiedź brzmi NIE

    Czy policji i w sądzie można odmówić wylegitymowania się?
    Odpowiedź brzmi TAK”When you read the word trauma, what comes to mind?

    “Dz.U.2022.1375 t.j Akt obowiązujący
    Wersja od: 1 stycznia 2023 r. do 13 marca 2023 r.
    Art 244. [Zatrzymanie policyjne, pouczenie,protokół]

    § 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, (nie powiedziano winną ale podejrzaną! Za podejrzenie się nie kara) Jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestepstwa, bądź też nie można ustalić jej tożsamości (w ich sposób) albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

    § 3.
    Z zatrzymania sporządza się protokół, w którym należy podać imię, nazwisko i funkcję dokonującego tej czynności, imię i nazwisko osoby zatrzymanej, a w razie niemożności ustalenia tożsamości – -jej rysopis oraz dzień, godzinę, miejsce i przyczynę zatrzymania z podaniem, o jakie przestępstwo się ją podejrzewa. Należy także wciągnąć do protokołu złożone przez zatrzymanego oświadczenia oraz zaznaczyć udzielenie mu informacji o przysługujących prawach. Odpis protokołu doręcza się zatrzymanemu

    Oświadczenie zatrzymanego może dotyczyć:

    1. Dekretu Raczkiewicza – Mościckiego

    2. Waszego cennika doznane krzywdy, stracony czas, brak wyrządzonej szkody, to że kierujecie się prawem naturalnym,

    3. Zarzutów co do Korporacji: państwa, i wszystkich jej organów: policji sądów itp.. w związku z brakiem umowy o współpracy pomiędzy wymienionymi korporacjami a waszym chochołem.

    4. Brak jurysdykcji policji i prawa stanowionego (dotycy jedynie osób czy obywateli) nad żywą naturalną istotą ludzką, kobietą czy mężczyzną kierujących się Prawem Naturalnym. Ten punkt jest najważniejszy. Ponieważ podniesienie argumentu braku jurysdykcji nie można odłożyć, należy natychmiast wykazać tą jurysdykcję.”

    “Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r o Policji
    Art 15. 1. Policjanci, wykonując czynności, o których mowa w art.14, mają prawo do:
    1) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. (osób – chochoła nie was – tożsamości chochoła, możecie go nie reprezentować w tej sprawie, robicie to przez oznajmienie tego. Można dodać: nie rozumiem i nie wyrażam zgody (nie rozumiecie jak przepisy stworzone dla ich chochoła – legalnej fikcji mogą dotyczyć was żywego człowieka, nie wyrażacie na to zgody i na to domniemanie, że rezygnujecie z prawa naturalnego). Można spytać kogo uszkodziłem, co zniszczyłem?

    Gdy przedstawicie się takjak oni tego oczekują, tak jak oni was zapisali w ich spisach, a więc Podacie Imię, Nazwisko, Pesel, podacie im Dowód Osobisty już jesteście uznani winnymi i skazani”

    https://www.youtube.com/watch?v=94l_MwHkAbo&ab_channel=Ar_jan

    https://jestesczlowiekiemnieosoba.pl/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.