Przedsiębiorcy w KRLD płacą pracownikom ryżem

Opublikowano: 25.06.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 519

W tej chwili w gospodarce Korei Północnej wielką rolę odgrywa sektor prywatny. Nie przyznaje się tego oficjalnie, jednak to właśnie dzięki prywatnym przedsiębiorcom w ostatnich latach polepszyła się sytuacja gospodarcza państwa.

Prywatne przedsięwzięcia w Korei Północnej nie polegają tylko na małym handlu. Istnieją i duże prywatne firmy, ale zamaskowane są jako przedsiębiorstwa państwowe. Prywatny inwestor formalnie uważany jest za dyrektora takiego niby państwowego przedsiębiorstwa, jednak stworzone jest ono wyłącznie z jego pieniędzy. Właśnie on zakupuje sprzęt, zatrudnia i zwalnia pracowników, zarządza firmą według własnej woli.

Takie przedsiębiorstwa mają pewną ciekawą cechę: choć zarówno miejscowe władze, jak i pracownicy oraz partnerzy doskonale zdają sobie sprawę, że dane przedsięwzięcie jest prywatne, to i tak oczekuje się, że jego właściciel będzie przestrzegać tych norm formalnych, które w Korei Północnej obowiązują przedsiębiorstwa państwowe. Jedną z nich jest wydawanie pensji i kartek żywnościowych w sposób ustalony przez państwo.

W większości przedsiębiorcy doskonale rozumieją, że dobremu pracownikowi trzeba płacić, inaczej bowiem nie będzie pracował. Niemniej jednak, formalna pensja w prywatnych przedsiębiorstwach jest niezbyt wielka. Zwykle płaci się tyle samo, co i w sektorze państwowym. Jednak w Korei Północnej pracownicy już od wielu dziesięcioleci cenią nie tyle pensję jako taką, ale żywność, którą mogą dostać – a w tej sferze sektor prywatny nie ma sobie równych.

Znaczna część pensji wypłacana jest w racjach żywnościowych, które od końca lat 50-tych są cechą szczególną północnokoreańskiej gospodarki.

Właściciele prywatnej kopalni lub fabryki zwykle nie ryzykują naruszenia ustawy z tamtego okresu wymagającej dostarczania kartek żywnościowych. Pracownikowi w większości przedsiębiorstw przysługuje 700 gramów zboża dziennie, a pracownikom fizycznym – 800-900 gramów. Swego czasu racje żywnościowe wydawało państwo, ale od połowy lat 1990. państwo przełożyło ten obowiązek na przedsiębiorstwa.

Prywatne przedsiębiorstwa (a przynajmniej najlepsze z nich) odróżniają się od przedsiębiorstw państwowych tym, że wydają standardowe racje nie tylko pracownikom, ale i członkom ich rodzin. Uwzględniając, że normalne funkcjonowanie systemu kartkowego poza granicami Pjongjangu zakończyło się jeszcze w połowie 1990., takie bogate racje to niemały przywilej.

Co więcej, niektórzy prywatni przedsiębiorcy wydają racje w postaci czystego ryżu. Robią to półlegalnie. W większości regionów Korei Północnej istnieje zasada, zgodnie z którą w postaci czystego ryżu wydaje się tylko część ziarnowej racji – od 30 do 70%, w zależności od regionu. Pozostałą część wydaje się w postaci kukurydzy, jęczmienia, makaronów i innych mniej cennych źródeł kalorii. Prywatne przedsiębiorstwa ignorują to i wydają 100 % racji w postaci czystego białego ryżu, choć w raportach podają, że racja została wydana w postaci kukurydzy lub jęczmienia. W niektórych sytuacjach tak postępują również dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych.

Przyczyny tego typu hojności są oczywiste. Prywatne przedsiębiorstwa rozumieją, że ich powodzenie zależy od rzetelności i kwalifikacji pracowników, dlatego robią wszystko, aby przyciągnąć najlepszych specjalistów. A im trzeba dobrze płacić. Choćby ryżem.

Autor:
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sacro 25.06.2014 23:21

    To identyczna sytuacja jak w Polsce pozornie rodzime firmy należące do zachodnich korporacji płacą na papierze najniższą krajową a pod stołem dorzucają bonusy i premie nieopodatkowane dla wybranych pracowników.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.