Powstała Republika Sudanu Południowego

Opublikowano: 10.07.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

REPUBLIKA POŁUDNIOWEGO SUDANU. O północy z 8 na 9 lipca Republika Sudanu Południowego ogłosiła niepodległość stając się tym samym 193. państwem na świecie. Stało się tak sześć lat po zakończeniu wojny domowej i sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za oddzieleniem się od północy.

W stolicy kraju, Dżubie, w mauzoleum poświęconemu pamięci Johna Garanga, długoletniego lidera Ludowego Ruchu Wyzwolenia Sudanu (Sudan People’s Liberation Movement, SPLA), odbyły się uroczystości z udziałem przywódców kilku państw afrykańskich i oficjalnych delegacji z całego świata w tym sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-muna. W ceremonii wziął udział także prezydent Sudanu Omar al-Baszir.

“O to właśnie walczyliśmy. Teraz nie musimy żyć pod niczyim panowaniem, tylko sami będziemy planować swoją przyszłość” – powiedział telewizji Al-Dżazira żołnierz Joseph Bol. “Niepodległość oznacza także możliwość rozwoju naszego kraju” – stwierdził z kolei Thon Jacob jeden ze świętujących powstanie nowego państwa na nabożeństwie w Emmanuel Church. “Jesteśmy wolni. Do tej pory znaliśmy tylko wojnę, teraz poznamy też pokój” – dodała młoda kobieta Helen Joseph.

Sudan Południowy jest zamieszkany przez ponad 200 grup etnicznych, w tym m.in. Dinka, Sziluk, Nuer, Acholi oraz Lotuhu. Większość mieszkańców to chrześcijanie, w tym m.in. rzymskokatolicy, episkopalianie, zielonoświątkowcy, baptyści, wierni Ewangelickiego Kościoła Sudanu, prawosławnego Patriarchatu Aleksandrii czy Kościoła koptyjskiego, a także wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych. Językami urzędowymi nowego państwa są angielski i arabski.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.