Policja w Bułgarii rozbiła miasteczka namiotowe

Opublikowano: 08.08.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W piątek wczesnym rankiem policja rozbiła miasteczka namiotowe, które kilka dni wcześniej ustawili w trzech punktach w centrum Sofii uczestnicy protestów przeciwko rządowi Bojko Borisowa. Również w innych miastach kraju policja usuwała blokady dróg ustawione przez demonstrantów.

7 sierpnia, minęło 30 dni, odkąd Bułgarzy protestują przeciwko nadużyciom, korupcji i arogancji rządu Borisowa i centroprawicowej partii GERB. Domagają się dymisji rządu, rozpisania przedterminowych wyborów, uchwalenia nowej konstytucji, a także stanowczej walki z korupcją w wymiarze sprawiedliwości, wśród prokuratorów i sędziów. Codziennie odbywają się zgromadzenia pod sąsiadującymi budynkami rządu, parlamentu i kancelarii prezydenta, w szczytowym momencie w ubiegłym tygodniu na demonstracjach w całej stolicy – według organizatorów – zebrało się 100 tys. obywatelek i obywateli. Najbardziej zdeterminowani, młodzi, nastawieni liberalnie i proeuropejsko aktywiści od kilku dni protestowali przez 24 godziny na dobę w trzech miasteczkach namiotowych: przed uniwersytetem w Sofii, w pobliżu budynków rządowych i na Moście Orłów.

7 sierpnia nad ranem zamaskowani funkcjonariusze rozbili trzy obozowiska i przewieźli na komisariaty kilkanaście osób, w tym jednego z przywódców zgromadzeń – politologa Armana Babikiana. Wszyscy zostali zwolnieni po kilku godzinach, wcześniej jednak usłyszeli zarzuty blokowania ruchu drogowego. Na policyjnym parkingu pozostał natomiast używany przez protestujących bus z transparentem „System nas zabija”. Już po zwolnieniu protestujący zapowiedzieli, że ponownie zainstalują swoje namioty – policja odpowiedziała, że blokowanie skrzyżowań kluczowych dla ruchu drogowego i tak było tolerowane bardzo długo, a teraz – koniec z tym.

Dzień wcześniej policja nie interweniowała, gdy po raz 29. demonstranci zebrali się przed budynkami rządowymi. Zgromadzenie miało dość stały przebieg: przypomniano o samowoli oligarchów powiązanych z GERB, werbalnie rozliczano Borisowa z niespełnionych obietnic, przypomniano afery i kryminalne powiązania rządzących, wezwano premiera, by odszedł. Ten jednak nigdzie się nie wybiera – w ostatnich dniach GERB znowu przeprowadził naradę w partyjnym gronie i uznał, że rząd pracuje dobrze. Podczas protestu w czwartek wieczorem wybrzmiał również postulat stworzenia nowej partii zrzeszającej „uczciwych ludzi”, od liberalnej prawicy po lewicę. W niebo wypuszczono siedem białych gołębi symbolizujących porozumienie między siedmioma organizacjami, które najaktywniej włączają się w organizację zgromadzeń. Później część demonstrantów udała się pod siedzibę Zjednoczonego Frontu Ocalenia Bułgarii, skrajnie prawicowej partii będącej w bułgarskim parlamencie słabszym koalicyjnym partnerem GERB. Budynek przy ul. Rakowskiego został obrzucony jajkami i pomidorami.

W piątek we wczesnych godzinach rannych policja interweniowała również na mniejszych zgromadzeniach protestacyjnych, jakie wyrosły w miastach w całej Bułgarii. W Starej Zagorze, gdzie demonstranci blokowali od tygodnia jedną z dróg wyjazdowych z miasta, przepuszczając jedynie pojazdy uprzywilejowane, funkcjonariusze zepchnęli namioty z trasy na łąki. W Płowdiwie, drugim co do wielkości mieście Bułgarii, obozowisko blokujące ruch na skrzyżowaniu bulwarów 8 września i cara Borysa III zostało jeszcze w czwartek siłą przeniesione na chodnik. W Warnie, widząc wzmożoną obecność policji w pobliżu miejsca protestu, demonstranci w piątek sami przenieśli swoje miasteczko namiotowe, które od poniedziałku 3 sierpnia utrudniało ruch w pobliżu siedziby władz miejskich. Na transparentach protestujących wciąż widnieją pełne nadziei hasła, iż „Mafia upadnie”, jednak Borisow najwyraźniej zamierza przetrwać kryzys. Ma nadzieję, że demonstracje nie będą się już powiększać, a zapał młodych i wykształconych ludzi, którzy stanowią w nich największą siłę, w końcu się wyczerpie.

Na podstawie: BNR.bg
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o