May stawia Putinowi ultimatum ws. otrutego szpiega

Opublikowano: 13.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 648

Theresa May stawia Putinowi ultimatum w sprawie otrutego szpiega! Rosja ma 24 godziny na odpowiedź!

Stosunki między Wielką Brytanią, a Federacją Rosyjską są coraz bardziej napięte. Premier Theresa May powiedziała wczoraj w Izbie Gmin, że “jest wysoce prawdopodobne, że za otruciem rosyjskiego szpiega stoi Rosja”. Wezwała też Władimira Putina do udzielenia wyjaśnień w tej sprawie w ciągu 24 godzin.

We wczorajszym wystąpieniu w Izbie Gmin premier Theresa May powiedziała, że “jest wysoce prawdopodobne”, że za próbą zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega, Siergieja Skripala stoi Federacja Rosyjska. Brytyjska premier ujawniła także, że Rosjanina otruto za pomocą broni chemicznej “nowiczok”, która w przeszłości była stosowana przez Związek Radziecki, a później Rosję.

Premier May powiedziała, że Rosja będzie oskarżona o “bezprawne użycie siły na brytyjskiej ziemi” jeśli prezydent Władimir Putin i jego oficjele nie dostarczą dowodów na to, że rosyjscy agenci nie byli zamieszani w próbę otrucia Skripala.

Tymczasem sam Skripal oraz jego 33-letnia córka Julia nadal pozostają w stanie krytycznym po kontakcie z “nowiczokiem”. Oboje zostali znalezieni na ławce w centrum Salisbury 4 marca. Oprócz nich w szpitalu przebywa jeszcze sierżant Nick Bailey, który jako pierwszy udzielał pomocy poszkodowanym.

Premier May powiedziała także, że “Wielka Brytania podejmie zdecydowane działania, które wyjaśnią w jaki sposób trująca substancja “nowiczok” znalazła się na Brytyjskiej ziemi”. Brytyjski dziennik “Independent” napisał, że w środę mogą zostać ogłoszone działania odwetowe wśród, których może być zwiększenie obecności militarnej w Europie Wschodniej, nowe sankcje dla Rosji oraz podjęcie odpowiednich akcji w ONZ.

Premier przypomniała też o innych agresywnych działaniach Rosji takich jak “zajęcie Krymu, naruszanie przestrzeni powietrznej europejskich państw, agresja na Donbas czy angażowanie się w wybory w innych państwach. Odpowiedzią Wielkiej Brytanii może być zwiększenie liczebności brytyjskich wojsk stacjonujących w Estonii w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej (enhanced Forward Presence). Jest to program NATO, w którym biorą udział siły brytyjskie, norweskie, polskie, a także wielu innych krajów.

Oprócz tego gazeta napisała, powołując się na swoje źródła rządowe, że brytyjscy ministrowie rozważają nawet wydalenie ambasadora Federacji Rosyjskiej w odpowiedzi na to, co Theresa May nazwała “bezmyślnym i nikczemnym aktem”. Premier powiedziała, że jeśli w ciągu 24 godzin Wielka Brytania nie otrzyma odpowiedzi od strony rosyjskiej, to uzna, że Rosja “bezprawnie użyła siły na brytyjskiej ziemi”.

Już w poniedziałek Wielka Brytania otrzymała zdecydowanie wsparcie Stanów Zjednoczonych, które nazwały atak na Skripala “bezmyślnym i nieodpowiedzialnym”, jednak w tym samym czasie Moskwa odcięła się od tych oskarżeń nazywając wezwanie premier May “cyrkiem”.

Premier Wielkiej Brytanii powiedziała też, że “istnieją jedynie dwa możliwe wyjaśnienia tego, co się stało w Salisbury 4 marca: “albo było to bezpośrednie działanie Rosji przeciwko naszemu państwu, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad potencjalnie katastrofalnie szkodliwym środkiem paralityczno-drgawkowym i pozwolił na to, aby wpadł w ręce innych osób”.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Konter 13.03.2018 13:57

  “Premier May powiedziała, że Rosja będzie oskarżona o „bezprawne użycie siły na brytyjskiej ziemi” jeśli prezydent Władimir Putin i jego oficjele nie dostarczą dowodów na to, że rosyjscy agenci nie byli zamieszani w próbę otrucia Skripala.”

  A co z zasadą domniemanie niewinności? Szpieg mógł zostać otruty przed wrogów Federacji Rosyjskiej w celu zaostrzenia stosunków państwowych.

 2. polach 13.03.2018 18:43

  To jest cyrk:)i się WB ośmiesza według mnie.

 3. Perun 13.03.2018 18:47

  “Premier May powiedziała, że Rosja będzie oskarżona o „bezprawne użycie siły na brytyjskiej ziemi” jeśli prezydent Władimir Putin i jego oficjele nie dostarczą dowodów na to, że rosyjscy agenci nie byli zamieszani w próbę otrucia Skripala.”

  Udowodnij, że nie jesteś wielbłądem.

 4. Maximov 13.03.2018 21:27

  Oprócz tego, że to żałosne i śmieszne (reakcja WB, a nie otrucie) to jest to przede wszystkim groźne.
  Wojna się zbliża a my znów na pierwszej linii… 🙁

 5. Collega 13.03.2018 23:11

  Do tej pory myślałem, że to oskarżonemu należy udowodnić winę a nie, źeby udowadniać swoją niewinność.
  Choć wszyscy wiedzą jak podła jest Rosja, to w walce z nią nie można się zniźać do jej metod.

 6. retor 14.03.2018 01:46

  To grubo szyta, arogancka prowokacja, kolejne absurdalne i pozbawione dowodów oskarżenia. Ten chemiczny, wojenny i antyrosyjski obłęd polityków Zachodu zaczyna być naprawdę groźny. Znając formułę substancji chemicznej, można ją wyprodukować wszędzie (a formuła nowiczoka jest oficjalnie znana na Zachodzie od dawna, w dodatku w pobliżu domu Skripala “przypadkiem” znajduje się wojskowe laboratorium chemiczne). To tak, jakby oskarżać za użycie sarinu gdziekolwiek na świecie Niemców, bo tam opracowano jego formułę i tam w 1939 rozpoczęto jego produkcję. Poza tym Amerykanie kupili zapasy broni chemicznej typu nowiczok po rozpadzie ZSRR od Uzbeków, wraz z przejęciem laboratorium w Uzbekistanie, w którym były przechowywane i produkowane. Angole i Amerykanie dostają już sraczki i obsesji na punkcie broni chemicznej, bo ich wielokrotne fałszywe oskarżenia i preteksty, począwszy od Iraku (fałszywy powód napaści na Irak) i w Syrii (że niby Assad truje własną ludność cywilną) przestały być wiarygodne, więc brną w zaparte w tym obłędzie oskarżając bez żadnych dowodów już nawet Rosję. Powód jest oczywisty: klęska agresji Zachodu na Syrię, bo resztki ich islamskich najemników, terrorystów i trucicieli we Wschodniej Gutcie właśnie giną dziesiątkowani przez Rosjan i armię syryjską.

 7. lboo 14.03.2018 10:03

  Jeśli ktoś wierzy że Putin przed samymi wyborami, strzela sobie w stopę zabijając zdemaskowanego szpiega na emeryturze, który już siedział u niech w więzieniu a teraz sporo lat przeżył na zachodzie. I właśnie w momencie wyborów, Putin postanawia go zlikwidować używając do tego środka jednoznacznie wskazującego spuściznę ZSRR. To o czym z taką osobą dyskutować?

 8. gajowy 14.03.2018 10:09

  @retor
  Zgadza się. Pojedynczy związek chemiczny każde zaawansowane laboratorium chemiczne może odtworzyć. Dowodem mógłoby być jedynie odkrycie specyficznych zanieczyszczeń (szeregu związku chemicznych w małej ilości), charakterystycznych dla danej metody produkcji, lub wręcz fabryki.

 9. retor 15.03.2018 02:14

  @gajowy
  Brytole właśnie odmówili udostępnienia próbek tej substancji chemicznej Rosji, bo nie chodzi w tym o ujawnienie “dowodów” i jakieś niezależne śledztwo, tylko o propagandowe, polityczne, ekonomiczne, a nawet militarne skutki oskarżenia i potępienia Rosji za domniemaną “chemiczną agresję” wobec Zachodu. Efekt, który już skrzętnie wykorzystuje USA na forum ONZ i wszędzie gdzie się da. To już jest skrajnie niebezpieczne szaleństwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.