Kanadyczycy szkolili członków pułku Azow

Opublikowano: 29.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1271

Departament obrony narodowej obiecuje przeprowadzić gruntowną rewizję kanadyjskiej misji na Ukrainie po tym, jak w październiku 2021 w raporcie George Washington University stwierdzono, iż Kanadyjczycy podczas operacji UNIFIER szkolili ukraińskich ekstremistów. Chodzi o grupę Centuria mającą związki ze skrajnie prawicowym ruchem azowskim.

Kanadyjska armia stwierdziła, że jest zaniepokojona doniesieniami i zaprzeczyła, jakoby wiedziała cokolwiek o uczestnictwie ekstremistów w szkoleniu. Dodała, że nie ma obowiązku sprawdzania żołnierzy szkolonych w innych państwach.

W kolejnym miesiącu Ottawa Citizen ustaliło, że przedstawiciele Kanady spotkali się z dowództwem pułku Azow w 2018 roku. Nie powiedzieli jednak nic na temat neonazistowskich przekonań jednostki, mimo że o nich wiedzieli. Kanadyjczycy obawiali się raczej, że spotkanie zostanie ujawnione przez media. Zdjęcia ze spotkania pojawiły się potem w internecie i miały być wykorzystane przez pułk do działań propagandowych.

Rząd federalny wydał ponad 890 milionów dolarów na szkolenia Ukraińców w ramach operacji UNIFIER. Powtarzał, że nie szkolił i nie będzie szkolił żołnierzy związanych z pułkiem Azow.

Co innego wynika jednak z dokumentów zgromadzonych przez Radio Canada, związanych z kanadyjską misją. Znaleziono dowody na uczestnictwo żołnierzy z pułku Azow w ćwiczeniach prowadzonych przez CAF w 2020 roku w Złoczowie na Zachodniej Ukrainie.

Rzecznik prasowy pułku Azow przekazał CTVNews, że pułk jako grupa był wykluczony z ćwiczeń pod okiem kanadyjskich instruktorów w czasie operacji UNIFIER. Przygotowali jednak sami program ćwiczeń i byli instruktorami w centrum szkoleniowym Gwardii Narodowej Ukrainy. Rzecznik nie odniósł się do pytań o uczestnictwo pojedynczych członków pułku w ćwiczeniach w ramach operacji UNIFIER.

Dowódca pułku Kyrylo Berkal w mediach społecznościowych pisze o członkach pułku szkolonych przez kanadyjskich instruktorów. w 2019 roku.

Rzecznik prasowy CJOC (Canadian Joint Operations Command) oświadczył, że na początku miesiąca wszyscy członkowie kanadyjskiej armii uczestniczący w operacji UNIFIER zostali przeszkoleni w zakresie rozpoznawania symboliki ekstremizmu skrajnie prawicowego. Ukraińcy podejrzani o poglądy rasistowskie i przynależność do grup skrajnie prawicowych mają być natychmiast oddalani. CAF podkreśla, że Ukraina jest suwerennym państwem i sama odpowiada za rekrutację swoich żołnierzy.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

14

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 29.04.2022 10:09

    Kanada to faszystowski kraj z premierem pokroju Hitlera a do tego terroryści ale w ,,białych rękawiczkach “.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.