Kanada legalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych

Opublikowano: 21.06.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 735

Kanadyjski parlament przyjął ustawę o legalizacji używania marihuany w celach rekreacyjnych. Tym samym jesteśmy prekursorami w grupie G7 w kwestii uprawnionego odurzania się dla rozrywki. Cannabis Act został uchwalony ostatecznie przez senat we wtorek, przy czym za ustawą opowiedziało się 52 senatorów, a 29 było przeciw. Ustawa reguluje sposób pozyskiwania, dystrybucji i sprzedaży narkotyku. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu uzyska sankcję królewską, po czym rząd ustali datę, kiedy jej zapisy wejdą w życie. Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupować marihuanę i oddawać się konsumpcji już we wrześniu.

Posiadanie marihuany było przestępstwem od 1923 roku. W 2001 roku zalegalizowano narkotyk używany w celach medycznych.

Premier Trudeau z dumą pisał na “Twitterze” o dotrzymaniu składanej obietnicy. Podkreślał, że do tej pory dzieci miały zbyt łatwy dostęp do narkotyku, a kryminaliści – do zysków ze sprzedaży.

Nie wszyscy jednak byli tak entuzjastyczni jak premier. Konserwatyści i przedstawiciele ludności rdzennej otwarcie mówili o swoich obawach.

Rząd da teraz od 8 do 12 tygodni prowincjom i terytoriom, a także miastom na przygotowanie rynku. Tyle czasu ma też policja.

Dorośli będą mogli legalnie w przestrzeni publicznej posiadać do 30 gramów suchych liści konopi. Nabywać marihuanę będą mogły osoby w wieku powyżej 18 lat, choć niektóre prowincje podniosły granicę do lat 19. Ustawa federalna zawiera wskazania dotyczące jednolitych opakowań i zamieszczania ostrzeżeń o wpływie narkotyku na zdrowie. Wprowadza ograniczenia dotyczące reklam i akcji promocyjnych skierowanych do młodych ludzi oraz wykorzystania w reklamach zwierząt i wizerunków znanych osób. Przyjęta ustawa nie dotyczy produktów doprawianych marihuaną, np. do jedzenia. Te mają podlegać dodatkowym regulacjom, które rząd opracuje w ciągu roku.

Nielegalne pozostanie posiadanie marihuany w ilości ponad 30 gramów, hodowanie więcej niż czterech roślin i nabywanie narkotyku z nielicencjonowanych źródeł.
Osoby sprzedające marihuanę nieletnim powinny się liczyć z karami do 14 lat pozbawienia wolności.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Zdjęcie: 7raysmarketing (CC0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 21.06.2018 17:21

    Da się? da:) Sława!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.