Egipski prezydent poparł armię Syrii

Opublikowano: 25.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 306

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah al-Sisi poparł działania syryjskiego wojska wiernego Baszarowi al-Assadowi, a także opowiedział się za wspieraniem stabilizacji sytuacji w Libii i Iraku przez siły rządowe. Deklaracja ta stoi w sprzeczności z dotychczasową polityką głównych protektorów al-Sisiego, którymi są arabskie państwa Zatoki Perskiej.

Al-Sisi udzielił wywiadu portugalskiej telewizji publicznej RTP, w którym był pytany o obecną sytuację w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Egipski prezydent stwierdził, że priorytetem jego kraju jest wspieranie armii narodowych, które tak jak w Libii walczą z organizacjami terrorystycznymi. Jednocześnie al-Sisi powiedział, iż podobne stanowisko podziela on w kwestii Syrii i Iraku, podkreślając zwłaszcza swoje poparcie dla sił wojskowych wiernych syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al.-Assadowi. W sprawie Syrii dodał on, iż Egipt przede wszystkim chce respektować wolę narodu syryjskiego i najbardziej odpowiednią metodą rozwiązania kryzysu w tym kraju są polityczne negocjacje.

Stanowisko egipskiej głowy państwa stoi w sprzeczności z polityką jego głównych protektorów, którymi są arabskie państwa Zatoki Perskiej, na czele z Arabią Saudyjską. Od czasu wyboru al-Sisiego na funkcję prezydenta Egiptu, Saudyjczycy wpompowali w ten kraj kilka miliardów dolarów, jednak w październiku zawiesili oni dostawy ropy naftowej dla Egiptu. Powodem takiej decyzji było poparcie Kairu dla projektu rezolucji przedłożonej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez Rosję, która dotyczyła właśnie konfliktu w Syrii, gdzie Arabia Saudyjska wspiera terrorystów walczących z siłami rządowymi.

Wojskowy został wybrany prezydentem Egiptu w 2014 r., po tym jak w wojskowym zamachu stanu obalony został związany z Bractwem Muzułmańskim Muhammed Mursi. Al-Sisi cieszył się dotąd poparciem państw zachodnich, które uważają, iż jego rządy silnej ręki stabilizują sytuację w Egipcie.

Na podstawie: aljazeera.com, sana.sy
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o