Czy napis „Konstytucja” znieważa?

Opublikowano: 04.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 425

Po Szczecinie i kilkunastu dużych miastach także w Białej Podlaskiej na pomnik Lecha Kaczyńskiego nałożono koszulkę z napisem „Konstytucja”. Policja potraktowała sprawę śmiertelnie poważnie.

Policja w Białej Podlaskiej nie potrzebowała wiele czasu, by ustalić sprawców tego czynu. Jednego z nich pojmano i postawiono mu zarzuty. Są to zarzuty z art. 261 kk: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Stróże porządku mieli o tyle ułatwione zadanie, że całe zdarzenie, polegające na włożeniu na pomnik tekturowej koszulki z napisem „Konstytucja”, zostało sfilmowane przez miejski monitoring. Czynu dokonali dwaj mężczyźni. Media nie podają informacji, by pomnik zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego miałby zostać uszkodzony podczas zakładania ubioru.

Zatrzymany mężczyzna ma lat 67 i po przesłuchaniu został zwolniony do domu.

To bliźniacza sytuacja jak w Szczecinie, gdzie policja poszukuje sprawców podejrzanych o ten sam czyn. Wczoraj na profilach Komitetu Obrony Demokracji pojawiły się zdjęcia z kolejnych takich akcji przeprowadzonych w miastach całej Polski.

Jeśli sprawa trafi przed oblicze sądu, ten będzie miał ciężki orzech do zgryzienia: w jaki mianowicie sposób został pomnik Lecha Kaczyńskiego znieważony? Czy napis „Konstytucja” znieważa? Czy ubranie pomnika w tekturę lub materię (bez uszkadzania obiektu) jest znieważeniem? Zapewne pomocny będzie artykuł 216 o znieważeniu osoby, którego interpretacja prawna mówi, że: „Zgodnie z treścią art. 216 kk istota zniewagi sprowadza się do zachowania, które polega na okazaniu innej osobie pogardy, uwłaczaniu czci, ubliżaniu jej, poniżeniu lub innym zachowaniu obraźliwym. Znieważające zachowanie może przybrać postać obraźliwej wypowiedzi słownej albo pisemnej, gestu, rysunku lub innej formy przekazu. Za znieważenie może być również uznane molestowanie seksualne. Wyrażać będzie się ono wówczas w takich zachowaniach jak nieprzyzwoite propozycje, znaki, gesty, które są przejawem pogardy dla ofiary”.

Jest w każdym razie pewne, że polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, i tak obolałemu po ostatnich wyczynach PiS, taka sprawa nie doda splendoru.

Autorstwo: MW
Zdjęcie: KOD
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MakSym
Użytkownik
MakSym

A czy wystawianie takich pomnikowych śmieci jak na zdjęciu nie jest znieważaniem przestrzeni publicznej? :-)

ZIWK
Użytkownik

Wybiórczo wspominany Prezydent Lech Kaczyński był absolutnie przeciwny zmianom obecnie obowiązującej Konstytucji RP.
Więc przypominanie obecnej mafii o nadrzędności tego aktu prawnego i o obowiązku stosowania się do niego jest naruszeniem propagandowego świętego obrazka kreowanego przez obecny zbrodniczy układ przestępczy…

A jakim znieważeniem było by upamiętnienie Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej nie “krasnalem chodnikowym” a nadaniem jej imienia klinice InVitro?
(była jego zwolenniczką, ale teraz przypominanie tego jest karalne!)

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

“przez obecny zbrodniczy układ przestępczy…”

za dużo słońca, proponuję schłodzić głowę :)

maciek
Użytkownik

67 :)