Co zmieniło się we Francji po Nowym Roku?

Opublikowano: 07.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2444

Od poniedziałku cena paczki papierosów nad Sekwaną wzrosła o 1 euro. Niezły prezent dla przemytników i zła wiadomość dla sklepów z tytoniem („tabaków”), które od kilku lat mają problemy z utrzymywaniem rentowności. Papierosy takie jak Chesterfield, L&M International, Philip Morris, a także Marlboro są obecnie sprzedawane po 12,50 euro za paczkę. Najtańsze papierosy zdrożeją o około 0,5 euro.

Wzrasta płaca minimalna, tzw. SMIC, ale tylko o 1,13 proc.. Minimalna stawka godzinowa pracy we Francji obecnie wynosi brutto do 11,65 euro (wcześniej 11,52 euro). W przypadku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy płaca minimalna wzrośnie o 19,72 euro brutto miesięcznie, czyli o 15,60 euro netto. Niewiele. Emerytury wzrosną o 5,3%.

Katastrofy naturalne, ale też społeczne zamieszki, spowodowały, że rosną ceny ubezpieczeń i to znacznie. O 7,3% w przypadku umów indywidualnych i 9,9% w przypadku obowiązkowych umów zbiorowych. Na poczcie cena „zielonych” znaczków (taryfa ekonomiczna) wzrośnie z 1,16 euro do 1,29 euro. Wzrośnie także cena listów poleconych o 53 centy i o 16 centów na listy międzynarodowe.

W trosce o „zdrowie” Francuzów stopniowo będzie wchodzić w życie nowa metoda obliczania zawartości tłuszczu, cukru i soli w produktach (co jest obłożone podatkiem „cukrowym”). Od 1 stycznia 2024 r. każde francuskie gospodarstwo domowe ma mieć „kompostownik” do segregacji śmieci, chociaż media zauważają, że ten obowiązek na razie jest trudny do wyegzekwowania.

Jedyne warte odnotowania „korzyści” dla Francuzów, to prawo jazdy dla 17-latków, którzy nie muszą czekać do pełnoletniości, by poprowadzić samodzielnie pojazd oraz zniesienie punktów karnych za niewielkie przekroczenie szybkości. W sumie kij jest znacznie dłuższy, niż marchewka…

Autorstwo: BD
Na podstawie: BFM TV
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Canneher 07.01.2024 14:17

    Czyli Francuz w odróżnieniu od Polaka nawet nie zarobi przez godzinę na paczkę papierosów ))
    I gdzie jest lepiej? 😄😄😄

    Ps. Prawo jazdy od 17 roku życia to wcale nie jest dobry pomysł. Powinno być od 21. Młodzi charakteryzują się dużą brawurą i robią najwięcej wypadków.

  2. Katarzyna TG 07.01.2024 19:17

    Wzruszająca jest ta troska o zdrowie Francuzów zważywszy na to że zarówno Roundup jak i szpryce nie są obłożone żadnym podatkiem 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.