Chcą ich ukarać za jajko i przemieszczanie się z tłumem

Opublikowano: 09.03.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3340

Wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych Tomasz Ognisty ujawnił, jakie jego zdaniem są przyczyny zamieszek, do których doszło w środę 6 marca podczas protestu rolników. „Zadyma na proteście była zaplanowana” – powiedział w rozmowie z Radiem Wnet.

O przyczyny zamieszek podczas manifestacji pytał Łukasz Jankowski. W ocenie Ognistego „wyglądało to bardzo źle”. „To nie powinno się wydarzyć. Widzimy, że narracja rządzących zaczyna się zmieniać, że to jednak byli prowokatorzy. Zastanawiam się, skąd rządzący wiedzą o tych prowokatorach. Nagle uwierzyli w filmiki opublikowane w internecie? Czy może mają w tym jakiś swój drobny udział?” – zastanawiał się szef rolniczej „Solidarności”.

Opowiedział też o tym, co sam widział przed Sejmem. „Było widać, że w tłumie osób, które czekały pod Sejmem, były osoby, które miały zadanie do wykonania. Widziałem na własne, oczy kiedy pewne osoby – oczywiście w kamizelkach – rzuciły czymś w policjantów, aby policja ruszyła na protestujących, po czym kilka osób szybciutko schowało się, wbiegło w tych policjantów i już ich nie było” – relacjonował. Zwrócił też uwagę, że policja rozwiązała zgromadzenie – a mimo to w tym samym czasie blokowała drogę wyjścia. „Rolnicy przekazują informacje, że we wszystkich bocznych uliczkach koło Sejmu było masę oddziałów prewencji uzbrojonej w gaz, pałki” – dodał. Ognisty ocenił, że doszło do prowokacji.

W piątek pojawiło się nagranie ze środowego protestu rolników, na którym widać, jak policja potraktowała posła Konfederacji Ryszarda Wilka. „Gdyby nie legitymacja poselska, zostałbym połamany” – ocenił polityk. Przypomnijmy, że do zdarzenia uwiecznionego na nagraniu doszło w środę 6 marca na jednym ze stołecznych trawników w okolicach Sejmu. Policyjne oddziały prewencji nacierały na pojedyncze osoby. Jedną z nich okazał się być poseł Konfederacji Ryszard Wilk. „Pałowanie posła RP przez milicję. Ważne, że jest uśmiech” – czytamy na nagraniu udostępnionym przez polityka. Widać, jak Wilk leży na trawie, a policja wykręca mu ręce. „Potwierdzam. Natomiast proszę nie siać hejtu w stronę rolników ani policjantów. Widziałem rozkazy” – napisał poseł Wilk.

Poseł Konfederacji odniósł się do sprawy w rozmowie z portalem „Polsat News”. Z jego relacji wynika, że został uderzony policyjną pałką, a następnie boleśnie obezwładniono odpowiednimi chwytami. „Gdyby nie legitymacja poselska, zostałbym połamany. Na szczęście udało mi się ją wyciągnąć, a policjanci po chwili zrozumieli, że jestem parlamentarzystą. Wtedy podnieśli mnie z ziemi i odprowadzili do kolegów” – powiedział. Jednocześnie stwierdził, że nie dziwi go reakcja policjantów oraz że nie ma pretensji do funkcjonariuszy. „Znajdowałem się w tłumie, żeby zatrzymać eskalację napięcia. Funkcjonariusze podjęli działania, nie mieli pojęcia, że jestem posłem. Zareagowali tak, jak wobec innych, dlatego nie mam żadnych pretensji” – wyjaśnił. „Nie będę chciał wyciągania konsekwencji służbowych od konkretnych policjantów, bo oni wykonywali rozkazy. Winni temu co się wydarzyło są prowokatorzy i kierownictwo MSWiA, w tym minister Kierwiński” – ocenił.

Dziennikarz Radia Wnet Łukasz Jankowski opublikował na portalu „X” dwa postanowienia o przedstawieniu zarzutów uczestnikom protestu rolników. Jak czytamy, w pierwszym przypadku dotyczą one „czynnego udziału w dniu 6 marca 2024 roku o godz. 15:45 w Warszawie przy ul. Wiejskiej 9, w zbiegowisku, w ten sposób, że przemieszczając się wraz z tłumem, wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie, działając publicznie i bez powodu okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego”. Powołano się przy tym na przestępstwo z art. 254 par. 1 kk w zw. z art. 57a par. 1 kk.

W drugim zaś przypadku zarzuty mają być przedstawione „w sprawie mającego miejsce w dniu 6 marca 2024 r. w Warszawie, na ul. Wiejskiej 1 czynnego udziału w zbiegowisku, którego uczestnicy rzucali ciężkie niebezpieczne przedmioty, takie jak kostka brukowa, szklane butelki oraz jajkami i krzyczeli, używając słów o charakterze wulgarnym, wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na f-szy Policji biorących udział w zabezpieczeniu protestu rolników, przy czym działał publicznie i bez powodu okazując lekceważenie dla porządku publicznego”.

„W dniu 6 marca 2024 roku w Warszawie na ul. Wiejskiej 1 brał czynny udział w zbiegowisku, wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na funkcjonariuszy Policji, podczas którego naruszył nietykalność cielesną kom. […] w ten sposób, że rzucił w jego kierunku jajkiem, trafiając go w lewą nogę w okolicy stawu skokowego oraz st. post. […] w ten sposób, że rzucił w jego kierunku jajkami, trafiając go w obydwie nogi, podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, przy czym działał publicznie i bez powodu okazując rażące lekceważenie dla porządku publicznego” – czytamy dalej. Chodzi o czyn z art. 254 par. 1 kk w zb. z art. 222 par. 1 w zw. z art. 11 par. 2 kk w zw. z art. 57a par. 1 kk. „Pan Kierwiński i Policja postawili zarzuty za rzut jajkiem w nogę i UWAGA za przemieszczanie się wraz z tłumem. To dopiero chuligani” – skwitował Jankowski.

Zdjęcia: Łukasz A. Jankowski
Na podstawie: „X”, „Polsat News”, Radio Wnet, „Do Rzeczy”
Źródło: NCzas.info [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Foxi 09.03.2024 13:52

  Taki wpis znalazłem w internetach. Zgadzam się z nim dlatego kopiuje:

  “Protestami rolników kierują agenci lub niedorozwoje, zamiast blokować lokalnych kacyków i protestować oblewając gnojówką ich domy to jadą do Wawki gdzie są rozprowadzani jak dzieci na obcym terenie. Trzeba skorzystać z rady Klucznika Gerwazego „Gdy wielki wielkiego dusi, my duśmy mniejszych – każdy swego” Wtedy będą na swoim terenie z lokalną milicją, która już do prowokacji taka chętne nie będzie bo ludzie się znają, na prowincji nie ma anonimowych pałkarzy jak w stolicy polin. I do tego trzeba robić zmyłki typu “jedziemy do wawki!,” niech reżim koncentruje tam siły, a my myk i udajemy się lokalnie do swoich partyjnych kacyków ze śmigusem dyngusem z gnojówki. Nie mają tyle sił i środków żeby ochraniać każdą dziurę i każdego lokalnego sługusa mafii. Chłopy weźcie się zastanówcie kto wam przewodzi, kim są ci ludzie, te kołodziejczaki.”

 2. las 09.03.2024 18:39

  @ Foxi – wszelkie ruchy “oddolne” są sterowane przez agentury więc nic konstruktywnego zrobić się nie da. Niezaleznego lidera gasza jak peta na dziesiatki sposobow. Po wyborach Ci najbardziej zdeterminowani szeregowi rolnicy dostaną gumowa kulą i im przejdzie. Ciekawe jak pisiory teraz murem za rolnikiem a jeszcze rok temu…
  Swoją drogą to pis przegral te wybory specjalnie-jest sporo niepopularnych rzeczy które muszą być wprowadzone, szczególnie dla partii pseudoprawicowej a które jeśliby zostały przez pis wprowadzone to zaoralo by te partie. A tak sznurkopociagacze ciągle mają w odwodzie poważne ugrupowanie i struktury oraz sprawdzonych agentow i kompromitaty na miejscu do ich kontroli, gotowe do przejęcia władzy bez potrzeby budowania i promowania czegoś nowego.

 3. Nick Chemny 09.03.2024 18:41

  policja jak zomo

 4. Katarzyna TG 09.03.2024 18:50

  > @ Foxi – wszelkie ruchy “oddolne” są sterowane przez agentury więc nic konstruktywnego zrobić się nie da.

  Ależ oczywiście że się da! Trzeba brać przykład z londyńczyków którzy nie oglądają się na nikogo tylko biorą piłę tarczową i wycinają kamery ULEZ.

 5. rozrabiaka 09.03.2024 21:28

  “Gdyby nie legitymacja poselska, zostałbym połamany” – jak aktor – “gdyby nie elixir, to na pewno bym to gorzej przechodził “

 6. rozrabiaka 09.03.2024 21:31

  Ursula von den leyen ostatnio promowała te “antysystemowe partie” w Europie- konfederacje też wymieniła- wiadomo ja to łyknąłem od razu – mają mój glos- ” tylko silna armia” , mentzen chciałby iść do woja ale nie może, bo ma mandat. Hehe

  Rysiu wilk zapowiadał się przyzwoicie a spalił się jak spadająca gwiazda

 7. rozrabiaka 09.03.2024 21:33

  Teraz media będą się zajmowały “pobitymi do nieprzytomności ” posłami aby przysłonić protesty

 8. replikant3d 10.03.2024 10:32

  Ludzie! Tak działają globaliści! Zneutralizują każdą inicjatywę wyrwania sie z tej ,,pułapki,, Nie zapominajcie że mają ogromne doświadczenie w tym. Mają multum ,,pożytecznych idiotów,, na całym świecie i tutaj. I mnóstwo ,,scenariuszy,, na każdą sytuację. I masę kasy którą korumpują polityków. Nie zauważyliście że wiekszość społeczeństwa nie potrafi już SAMADZIELNIE mysleć? I takimi łatwo sterować co widzimy obecnie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.