Lewiatan o emeryturach

Opublikowano: 18.10.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 581

Zdaniem pracodawców pogarszaniu się sytuacji finansów państwa można przeciwdziałać poprzez likwidację przywilejów emerytalnych. Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych “Lewiatan” powiedział, że nie ma żadnego uzasadnienia by na przykład policjant przechodził na emeryturę już po 15 latach służby.

Dodał, że docelowo wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych powinni być objęci powszechnym systemem emerytalnym. Byliby również objęci emeryturami pomostowymi, co oznacza, że gdyby wcześniej wyczerpywały się ich możliwości pracy, wówczas przechodziliby na wcześniejszą emeryturę. Jej wysokość zależałaby od tego jak długo pracowali, ile zarabiali i jak długo będą emeryturę pobierać.

PKPP “Lewiatan” ma także plan dalszych zmian, które mają dotknąć wszystkich pracujących. Lewiatan chce bowiem wydłużyć wiek emerytalny do 67 roku życia. Jako argument pada tu wyliczenie, iż aby utrzymać obecny poziom emerytur potrzeba będzie podnieść składkę do 30%. Obecnie wynosi ona 19,5%

Podwyżka miałaby się odbywać stopniowo. Dotyczyłaby kobiet urodzonych po 1955 r. i mężczyzn urodzonych po 1950 r.

Źródło: Władza Rad


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. ink 18.10.2011 09:03

  Jeremi Mordasewicz – Izrael pełną gębą!

 2. taihosan 18.10.2011 10:29

  Lewiatan – legendarny potwór morski, wspominany w kilku miejscach w Starym Testamencie. W żydowskiej sztuce liturgicznej Lewiatan przedstawiany był pod postacią węża lub ryby. Kościół Szatana używa także pentagramu Bafometa, na którego rogach widnieją litery hebrajskie. Zaczynając od najniższego z nich i posuwając się przeciwnie z ruchem wskazówek zegara (w hebrajskim czyta się wspak), litery układają się w słowo “לִוְיָתָן” (LVIThN), czyli “Lewiatan”.
  Czy panowie pracodawcy wiedzą dla kogo pracują?

 3. Staszek 18.10.2011 13:45

  Nie wszyscy siedzą na tyłku przy biurku.Ciekawe jak sobie wyobrażają 67-dmio letniego dziadka na budowie czy odgarniającego śnieg lub wykonującego inną ciężką robotę.Naturalna selekcja?

 4. ManiekII 18.10.2011 14:35

  Każdy sam sobie powinien odkładać na emeryturę, a nie jakiś urzędnik w ZUSie będzie decydował o czyichś pieniądzach, ktoś kto przepracował czterdzieści lat dostanie tyle samo albo i mniej co jakiś cwaniaczek który przepracował piętnaście i na dodatek będzie dłużej żył bo nie jest wycieńczony pracą.

 5. jegor 18.10.2011 17:16

  Jerome M. jest chyba nadal szefem Rady Nadzorczej ZUS – więc jego pomysł, służy chwilowemu przesunięciu upadku tej piramidki o 2 lata, ale po tym czasie sytuacja się powtórzy. Oczywiście jakaś część niedoszłych emerytów umrze nie doczekawszy przejścia w stan spoczynku..ale to nie zmieni systemowej niewydolności tego systemu i całej maszynki. Poprzedni szef Rady Nadzorczej ZUS zapowiadał bankructwo tej firmy na rok bodajże 2013, więc szybko go wywalili za defetyzm. Jerome ma lepszy pomysł na odsunięcie tego momentu, a gdyby co – będzie to już po jego kadencji.
  Tak nota bene – w 1999 w ramach “Czterech Wielkich Reform” rządu AWS (premiera J. Buzka i premierissimusa M. Krzaklewskiego) wprowadzono zasadę, że wysokość emerytury wynika z indywidualnie zgromadzonego tzw. “kapitału początkowego”. Ja nie potrafię uzyskać odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z “kapitałem początkowym” kogoś, kto nie dożyje wieku emerytalnego? Przecież nie korzystają z niego inni ubezpieczeni.. Ten system działa tak – gdyby zilustrować go przykładem z ubezpieczenia samochodów – kupuję nowy samochód, składka za AC wynosi dajmy na to 1000 zł rocznie, ja po dwóch latach rozbijam ten samochód, koszt naprawy niech będzie 5.000 zł a tymczasem z AC dostaję raptem 2.000 zł, bo taki “kapitał początkowy” zgromadziłem. Żaden poważny ubezpieczyciel nie miałby odwagi zaproponować takich warunków na samochód. A ZUS właśnie to proponuje.

 6. fm 18.10.2011 18:20

  1. “..Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”…”

  2. @jegor – “..Jerome M. jest chyba nadal szefem Rady Nadzorczej ZUS..”

  Jeśli tak, to jest to niewątpliwie konflikt interesów tak wielki, że już otwieram firmę produkującą szafoty:

  Niezły będzie interes z szafotami. Dołączam w ofercie na zamówienie:
  1. kolor / biały / czerwony / czarny
  2. ostrość noża
  3. rodzaj drewna / zwykła deska / dąb / jesion

  Ktoś chętny jak wspólnik? 😛

 7. fm 18.10.2011 18:21

  Bojkot lewiatana. Dopisałem do listy.

 8. jegor 18.10.2011 19:15

  Sprawdziłem skład Rady Nadzorczej ZUS – więc Jeremi od 2 lat nie jest już przewodniczącym RN, ale nadal pozostaje członkiem tego ciała. Co nie zmienia także mojej opinii o konflikcie interesów, no chyba że członkowie Lewiatana zostaną zobowiązani do zatrudniania takich “dochodiagów” czekających na emeryturę, o ile nie będą mogli znaleźć zatrudnienia poza Lewiatanem lub na etacie w ZUS.

 9. fm 18.10.2011 19:44

  Zatem konflikt interesów jak najbardziej istnieje. Polska to na tyle dziwny kraj, że “konflikty interesów” nie istnieją dla rządzących. Dlaczego, bo to ich interes a obywatela interes to nie ich interes, więc dla nich konfliktu nie ma. To obywatel jest interesem rządzących.

  W zasadzie ten system to tylko lepiej urządzone niewolnictwo w którym obywatel to własność polityków.

 10. jedrek 18.10.2011 23:51

  lewiatan robi więcej szkody niż pożytku i powinien zostać zdelegalizowany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.