Wyznaczono datę procesu Bradleya Manninga

Opublikowano: 26.04.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 431

Sędzia pułkownik Denise Lind, która prowadzi rozpoczęte wczoraj przesłuchania w sprawie Bradleya Manninga, oskarżonego o przekazanie WikiLeaks ponad 700 000 poufnych i tajnych dokumentów, odrzuciła wniosek obrony o wycofanie wszystkich zarzutów. Cywilny obrońca oskarżonego, David Coombs, stwierdził, że prokuratura zachowała się niewłaściwie, w związku z czym wszelkie zarzuty powinny zostać bezwarunkowo oddalone. Nieprawidłowe zachowanie oskarżycieli miało polegać m.in. na tym, że spośród 15 dysków twardych znajdujących się w pomieszczeniu, w którym pracował Manning, 10 zostało wyczyszczonych, a na 5 pozostałych znajdowało się nieautoryzowane oprogramowanie zainstalowane przez innych żołnierzy. Jako, że Manning oskarżony jest m.in. o nieautoryzowaną instalację oprogramowania umożliwiającą pobranie plików z komputera, obrońca uznał, iż należy bezwarunkowo odstąpić od oskarżenia i oczyścić Manninga z wszystkich zarzutów. Sędzia Lind oddaliła wniosek, gdyż obrona nie przedstawiła dowodów na nieprawidłowe zachowanie prokuratury.

Wczoraj sędzia zgodziła się, na wniosek Manninga, na zwolnienie dwóch jego dotychczasowych wojskowych obrońców (majora Kemkesa i kapitana Boucharda) i zastąpienie ich kapitanem Toomanem. Oskarżony nie podał powodów swojej decyzji. Zgodnie z kodeksem wojskowym oskarżonemu przysługuje co najmniej jeden obrońca wojskowy z urzędu. Może też wynająć obrońcę cywilnego, ale zwykle musi sam za to zapłacić. David Coombs opłacany jest przez zwolenników Manninga.

Obie strony porozumiały się też co do terminu rozprawy Bradleya Manninga. Rozpocznie się ona 21 września i potrwa do 12 października.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Reuter
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.