Sąd już kombinuje, jak ją zamknąć z powrotem

Opublikowano: 10.05.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 705

Niezłomna sygnalistka, znana z ujawnienia amerykańskich zbrodni wojennych wyszła z aresztu. Na wolności czeka na nią kolejne wezwanie do złożenia zeznań. To znaczy, że najpewniej ponownie zostanie pozbawiona wolności, bo wcześniej zapowiadała, że nie będzie zeznawać w ramach szykan politycznych, jakie serwuje jej Departament Sprawiedliwości Donalda Trumpa.

Była żołnierka US Army i aktywistka antywojenna Chelsea Manning opuściła areszt w stanie Virginia po 62 dniach, które spędziła tam za odmowę zeznań w dochodzeniu sądowym. W marcu Manning stawiła się przed ławą przysięgłych w sprawie związanej z ujawnieniem przez nią w 2010 r. ponad 700 tys. dokumentów na temat amerykańskiej wojny w Iraku za pośrednictwem “WikiLeaks”. Za ten szczególny akt odwagi cywilnej, który pozwolił światu poznać prawdę o zbrodniach USA, Manning już wcześniej przesiedziała siedem lat w więzieniu.

Prawnicy Manning poinformowali jednak, że to nie koniec jej problemów z wymiarem sprawiedliwości prezydenta Donalda Trumpa. Na kilka godzin przed jej oswobodzeniem, sąd skierował do niej kolejne wezwanie do złożenia zeznań, z terminem na 16 maja. Trudno uwierzyć, że to przypadek – raczej celowe działanie mające doprowadzić aktywistkę z powrotem za kratki. Oświadczenie wydane przez nią kilka dni temu nie pozostawia bowiem wątpliwości, że była żołnierka będzie konsekwentnie odmawiała zeznań przed sądami prześladującymi ją za działalność w interesie społecznym.

“Z pełną stanowczością oświadczam, że nic nie zmusi mnie do składania zeznań w związku z tą sprawą przed tą lub inną ławą przysięgłych. Ostatnie doświadczenie potwierdza tylko moje przekonanie, które od dawna żywię, że ławy przysięgłych są przestarzałymi narzędziami, wykorzystywanymi przez rząd do nękania przeciwników politycznych” – poinformowała Manning.

Ponowne problemy Chelsea Manning nieprzypadkowo zbiegają się z aresztowaniem Juliana Assange’a w Wielkiej Brytanii. To właśnie założyciel “WikiLeaks” osobiście asystował jej technicznie w jednej z prób uzyskania bezpiecznego dostępu do amerykańskiej dokumentacji wojskowej, by mogła ją potem ujawnić opinii publicznej. W kwietniu Assange został wyrzucony z brytyjskiej ambasady Ekwadoru, po tym jak prezydent Lenin Moreno zadecydował o cofnięciu mu azylu, i od razu przekazany londyńskiej policji. Teraz czeka go proces ekstradycyjny do USA. Rząd Donalda Trumpa ściga go za współpracę z Manning w 2010 r. mimo, że jeszcze za kadencji Baracka Obamy Departament Sprawiedliwości “odpuścił” dochodzenie w sprawie domniemanego szpiegostwa, w którym miał w ten sposób wziąć udział Assange.

W marcu, w chwili aresztowania Manning, było już wiadomo, że Ekwador szykuje się do wydania Assange’a Brytyjczykom. Istniała wtedy powszechna opinia, że to właśnie w związku z tym faktem Manning odmówiła zeznań.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Anonymous-X 10.05.2019 16:23

    @Admin WM

    Nie, bo jest to celowe działanie w imię swoich przekonań, to się nazywa nieposłuszeństwo obywatelskie. Manning robi to świadomie i jest gotowa ponieść wszelkie konsekwencje prawne swoich działań.

    Taka postawa w polsce jest praktycznie nie znana, co widać po “obrońcach demokracji” którzy rozrabiają a potem biegną z płaczem do gw tvn itd… zamiast przyjąć to na klatę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.