Wiekszość Polaków nie ma możliwości pracy z domu

Opublikowano: 16.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1886

Ośmiu na dziecięciu polskich pracowników nie może pracować zdalnie. Przeszkodą jest głównie charakter wykonywanej pracy.

Jak informuje portal Money.pl, praca zdalna stała się „modniejsza” podczas pandemii COVID-19. Choć więcej się o niej dyskutowało, wcale nie oznacza to, że pracuje tak wysoki odsetek zatrudnionych. Np. we wrześniu 2020 r. z domu pracowało tylko 6 proc. pracowników.

Chęć wykonywania pracy zdalnej przez pracowników jest jednak wysoka. Taką formę zatrudnienia preferuje aż 45 proc. pracowników, zaś 75 proc. zatrudnionych twierdzi, że w ich firmach patrzy się teraz przychylniej na pracę zdalną. Wskazują na to badania przeprowadzone przez Grafton Recruitment oraz CBRE.

Przejście na pracę zdalną w wielu przedsiębiorstwach nie jest jednak prostą sprawą. Wiąże się ono z przyspieszoną transformacją cyfrową, na którą wiele firm nie jest gotowych.

Sama automatyzacja (np. przyuczenie botów do powtarzalnych czynności) jednak nie wystarczy. Pracodawcom i pracownikom potrzebne są również jasne przepisy prawa, których obecnie brakuje. Już do jesieni 2020 r. trwają dyskusje, w jaki sposób pracę zdalną uregulować.

Pracodawcy wnioskują o zrezygnowanie z obowiązku określania konkretnego miejsca wykonywania pracy w przypadku pracy zdalnej. Jak pokazuje praktyka, duża część pracowników pracujących zdalnie wykonuje swoje obowiązki z różnych miejsc. Nie ma więc potrzeby ustawowego ograniczania miejsca pracy do jednego adresu. Niestety pracodawcy wpadli także na szkodliwy pomysł – postulują ograniczenie w nowym prawie ich odpowiedzialności w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.