W pobliżu Fukushimy znaleziono nowe źródło promieniowania

Opublikowano: 05.10.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Naukowcy badający elektrownię jądrową Fukushima Dai-Ichi w Japonii znaleźli w jej pobliżu nowe źródło odpadów promieniotwórczych. Odkryto, że ziemia oraz woda gruntowa, oddalone od miejsca katastrofy o 97 kilometrów, wykazują działanie promieniotwórcze – co więcej, przedostają się do oceanu.

Niepokojącego odkrycia dokonała Instytucja Oceanograficzna Woods Hole (WHOI). Przy użyciu rur o długości od 1 do 2 metrów stwierdzono, że poziom cezu w piasku na ośmiu plażach jest 10-krotnie wyższy względem normy.

Znaleziono dwa radioaktywne izotopy cezu. Pierwszy, 137Cs może pochodzić z elektrowni lub z testów broni jądrowej z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Drugi 134Cs z pewnością pochodzi z Fukushimy. Na szczęście skażona woda nie była wykorzystywana do picia, niepokojący pozostaje jednak fakt jak bardzo rozprzestrzeniło się promieniowanie z reaktora.

„Piasek działa jak gąbka. Został skażony w 2011 roku i emanuje promieniowaniem” – twierdzi Ken Buesseler w WHOI. Mimo wszystko zespół badawczy uważa, że obecne promieniowanie jest tysiąckrotnie mniejsze względem uwolnionego zaraz po awarii.

Powolny proces oczyszczania Fukushimy trwa od 2011 roku. Naukowcy do tej pory poszukują pozostałości materiału promieniotwórczego z reaktora.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o