Uwielbiasz selfie? Prawdopodobnie jesteś narcyzem!

Opublikowano: 14.11.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2804

U osób, które zbyt często publikują zdjęcia, a nie teksty, bardzo szybko następują zmiany w osobowości. Wyniki badania przeprowadzonego przez grupę psychologów z University of Swansea (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy) zostały opublikowane w czasopiśmie “The Open Psychology Journal”.

Naukowcy w ciągu czterech miesięcy obserwowali uczestników badania — 74 studentów w wieku od 18 do 34 lat — korzystających z sieci społecznościowych. Na początku i pod koniec tego okresu uczestnicy przechodzili testy psychologiczne w celu ustalenia narcystycznych cech osobowości. Chodzi o takie przejawy, jak skłonność do samozachwytu i wystawiania się na pokaz, przekonanie o własnej wyjątkowości, wyższości nad innymi ludźmi i ich wykorzystywanie we własnym interesie. Narcyzm wraz z makiawelizmem i psychopatią składa się na tak zwaną „mroczną triadę” negatywnych cech osobowości.

Wszyscy, oprócz jednego, uczestnicy badania aktywnie korzystali z serwisów społecznościowych, głównie z Facebooka, poświęcając na to około trzech, a w niektórych przypadkach do ośmiu godzin dziennie. Badacze odkryli, że u studentów, którzy cały czas zamieszczali na “Twitterze”, “Facebooku”, “Instagramie” lub “Snapchacie” przeważnie obrazy, przede wszystkim selfie (było ich ponad dwie trzecie), w ciągu czterech miesięcy poziom narcyzmu wzrósł średnio o 25%. U wielu z tych uczestników na podstawie wyników powtórnych testów psychologicznych można było zdiagnozować narcystyczne zaburzenie osobowości. Zresztą, jak podkreślają naukowcy, u większości tych osób wyniki wstępnych testów już wskazywały na podwyższony poziom narcyzmu. Jednocześnie osoby, które wolały publikować na portalach społecznościowych posty słowne, nie miały takich zmian osobowości.

„Przypuszczenia odnośnie związku narcyzmu i uzależnienia od publikowania obrazów na “Facebooku” istniały wcześniej, ale do tej pory nie było jasne, czy to narcyzy częściej korzystają z sieci społecznościowych, czy częstsze przebywanie w serwisach społecznościowych prowadzi do wzrostu narcyzmu. Wyniki naszego badania pokazują, że jedno i drugie to prawda, ale właśnie skłonność do publikowania selfie wzmacnia narcystyczne cechy osobowości” — podkreślił autor badania profesor Philip Reed. „Jeśli będziemy rozpatrywać naszych uczestników jako próbę reprezentatywną, co do czego nie ma wątpliwości, oznacza to, że około 20% ludzi jest zagrożonych zaawansowanym narcyzmem”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 15.11.2018 10:34

    Dlatego ktoś słusznie nazwał “selfie sticka” jako “narci-stick” 🙂

  2. ksymcia 15.11.2018 12:04

    ja codziennie robię sobie selfie i jakoś nadal mam niskie poczucie własnej wartości 🙁

  3. razowy40i4 15.11.2018 18:37

    ksymcia

    ”Paradoksalnie narcyzmowi towarzyszy też poczucie niepewności i obniżona samoocena (…) ”

    http://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/czym-jest-narcyzm/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.