Uwielbiasz selfie? Prawdopodobnie jesteś narcyzem!
U osób, które zbyt często publikują zdjęcia, a nie teksty, bardzo szybko następują zmiany w osobowości. Wyniki badania przeprowadzonego przez grupę psychologów z University of Swansea (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy) zostały opublikowane w czasopiśmie „The Open Psychology Journal”.
Naukowcy w ciągu czterech miesięcy obserwowali uczestników badania — 74 studentów w wieku od 18 do 34 lat — korzystających z sieci społecznościowych. Na początku i pod koniec tego okresu uczestnicy przechodzili testy psychologiczne w celu ustalenia narcystycznych cech osobowości. Chodzi o takie przejawy, jak skłonność do samozachwytu i wystawiania się na pokaz, przekonanie o własnej wyjątkowości, wyższości nad innymi ludźmi i ich wykorzystywanie we własnym interesie. Narcyzm wraz z makiawelizmem i psychopatią składa się na tak zwaną „mroczną triadę” negatywnych cech osobowości.
Wszyscy, oprócz jednego, uczestnicy badania aktywnie korzystali z serwisów społecznościowych, głównie z Facebooka, poświęcając na to około trzech, a w niektórych przypadkach do ośmiu godzin dziennie. Badacze odkryli, że u studentów, którzy cały czas zamieszczali na „Twitterze”, „Facebooku”, „Instagramie” lub „Snapchacie” przeważnie obrazy, przede wszystkim selfie (było ich ponad dwie trzecie), w ciągu czterech miesięcy poziom narcyzmu wzrósł średnio o 25%. U wielu z tych uczestników na podstawie wyników powtórnych testów psychologicznych można było zdiagnozować narcystyczne zaburzenie osobowości. Zresztą, jak podkreślają naukowcy, u większości tych osób wyniki wstępnych testów już wskazywały na podwyższony poziom narcyzmu. Jednocześnie osoby, które wolały publikować na portalach społecznościowych posty słowne, nie miały takich zmian osobowości.
„Przypuszczenia odnośnie związku narcyzmu i uzależnienia od publikowania obrazów na „Facebooku” istniały wcześniej, ale do tej pory nie było jasne, czy to narcyzy częściej korzystają z sieci społecznościowych, czy częstsze przebywanie w serwisach społecznościowych prowadzi do wzrostu narcyzmu. Wyniki naszego badania pokazują, że jedno i drugie to prawda, ale właśnie skłonność do publikowania selfie wzmacnia narcystyczne cechy osobowości” — podkreślił autor badania profesor Philip Reed. „Jeśli będziemy rozpatrywać naszych uczestników jako próbę reprezentatywną, co do czego nie ma wątpliwości, oznacza to, że około 20% ludzi jest zagrożonych zaawansowanym narcyzmem”.
Źródło: pl.SputnikNews.com