PiS przywrócił PRL-owski zakaz fotografowania

Opublikowano: 02.09.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2675

Jeśli planowałeś udostępnienie na „Instagramie” spektakularnego zdjęcia mostu w Polsce, być może powinieneś przemyśleć swoją decyzję. Ostatnie zmiany w polskim prawie sprawiają, że takie zdjęcie może cię sporo kosztować, nawet jeśli jesteś tylko turystą. A jeśli jeszcze dodasz przy nim niewłaściwy komentarz, może to zostać uznane za „dezinformację” i grozić ma za to w Polsce wkrótce 8 lat więzienia!

Nowa ustawa wprowadzona 17 sierpnia 2023 r., zmieniająca „Kodeks karny”, wprowadza zakaz fotografowania obiektów wojskowych i innych budynków, takich jak mosty czy tory. Chociaż celem tej zmiany jest walka ze szpiegostwem, niektóre ze zmienionych przepisów budzą kontrowersje wśród ekspertów i obywateli.

Eksperci rządowi podkreślają, że takie zakazy istniały już w czasie zimnej wojny, ale w późniejszym czasie zostały uznane za niepraktyczne. Jednak, biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową i rosnące napięcie między Zachodem a Rosją, niektóre z tych przepisów mogą stać się bardziej aktualne.

Co ważne, nowe przepisy dotyczą nie tylko obiektów wojskowych, ale także innych, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. W praktyce może to oznaczać, że fotografowanie nawet takich miejsc, jak Wawel czy Kolumna Zygmunta, może być zakazane!

Prawnicy zwracają uwagę na „ruchomą” listę obiektów, które mogą być objęte zakazem. Ta lista nie jest publicznie dostępna, co może powodować niejasności i niepewność wśród obywateli.

Jeśli złamiesz nowe przepisy, grozi ci kara grzywny, aresztu lub nawet utrata sprzętu, którym dokonałeś zdjęcia. Wprowadzenie takich środków karzących może być nieproporcjonalne do potencjalnego czynu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której drogi aparat o wartości kilkunastu tysięcy złotych mógłby zostać skonfiskowany za zrobienie zdjęcia budynku z tłem.

W rezultacie, chociaż celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa narodowego, jej praktyczna realizacja może prowadzić do licznych sporów prawnych i niejasności dla obywateli. W czasach, gdy fotografia stała się powszechnym hobby i narzędziem komunikacji, ważne jest, aby regulacje prawne były jasne i adekwatne do rzeczywistości społecznej.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szurnięty Mędrzec 03.09.2023 00:09

  Te przepisy dotyczą osób prawnych a nie żywych ludzi. Żywy człowiek to ty, osoba prawna to sztucznie wykreowany byt znajdujący się na dowodzie tożsamości, policja nie może karać żywych ludzi za coś, ale mogą karać o coś. Wystarczy nie legitymować się plastikiem z wizerunkiem osoby prawnej, pytać gdzie jest poszkodowany itd

 2. Szwęda 03.09.2023 15:09

  Szurnięty Mędrzec,
  Wyeksperymentowanej policji nie obchodzi czy żywy czy nieżywy, żywy to na dołek, nieżywy to do wora!

 3. Drnisrozrabiaka 03.09.2023 23:43

  W programie musisz to wiedzieć, było to już podane (ponad miesiąc temu o tym?) Skoro było to dlaczego tak późno o tym piszą zmianynaziemi pl? Też są zabiegani jak zwyczajni Polacy(3-5h na telefonie dziennie)?

 4. Szurnięty Mędrzec 04.09.2023 06:16

  @Szwęda najważniejsze, że mnie to obchodzi
  pozdrawiam trzeźwo myślących

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.