Supermarkety płacą coraz mniej podatków

Opublikowano: 20.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 754

Cytowana przez dziennik „Rzeczpospolita” wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska twierdzi, że choć supermarkety odnotowują gigantyczne zyski, z każdym rokiem odprowadzają coraz mniej pieniędzy z tytułu podatków.

Na razie niedostępne są dane z 2014 r., jednak w 2013 r. 175 sieci handlowych z sektora sprzedaży detalicznej odprowadziło 440 mln zł z tytułu podatku dochodowego. Oznacza to, że zapłaciły one jedynie 0,47 proc. przychodów. W stosunku do 2012 r. to spadek o blisko 25 proc.

Gazeta zauważa jednocześnie, że supermarkety od lat pobierają dodatkowe opłaty od dostawców, choćby za udział w promocjach czy miejsce na półce. Analitycy prognozują jednocześnie, że sieci handlowych jest w Polsce zbyt dużo i powinna zniknąć co najmniej co druga z nich.

Na podstawie: RP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. niewolnik 20.08.2015 12:02

    Polecam rozporządzenie Ministra Finansów, Dziennik Ustaw z 12 sierpnia 2015r. pozycja 1147 (http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001147).

  2. lboo 20.08.2015 14:43

    @niewolnik: Czy dobrze rozumiem że zagraniczne firmy i obcokrajowcy zwolnieni są z podatku CIT/PIT o ile płacą podatki w swoim kraju?

  3. niewolnik 20.08.2015 17:26

    Dokładnie tak, a co ciekawsze zgodnie z & 3. trzy i pół roku do tyłu zostaną zwrócone pieniądze zagraniczniakom.

  4. dobramama 23.08.2015 19:38

    Kościół katolicki w Polsce jest od prowadzonej działalności gospodarczej zwolniony z podatków. Takie tendencyjne pisemko jak Rzepa o tym jakoś nie pisze.

  5. dobramama 23.08.2015 19:43

    Uważam, że prowadzona ostatnimi czasy nagonka na supermarkety, to szukanie “wroga”, winnych całego zła przez umiejętnych politycznych socjotechników. I co z tego, że nie płacą w całości PIT/CIT? To nie najistotniejszy podatek, a będąc członkiem wspólnego europejskiego rynku nie mamy na wszystkie podatki wpływu.

    A tak z praktyki. Mam pod domem warzywniak, poszłam tam jednego dnia po ziemniaki – kupiłam trzy kilo i jeszcze dwa pomidory. Zapłaciłam prawie 10 złotych i wieśniak nie dał mi jeszcze paragonu. Żadnego podatku wieśniak nie odprowadził, a ja dopiero w domu zwróciłam uwagę, że nie wydrukował paragonu. Zapłaciłam 10 złotych za 3 kilo pyr i dwa pomidory! W Biedronce ziemniaki są po 99 groszy, a za 6 pomidorów zapłaciłam wczoraj 1,39 zł. Za takie ceny, to Biedronkę w ogóle powinni zwolnić z podatków (jako dobro narodowe), a nie robić jeszcze na nią nagonkę. Pisiory i inni “narodowcy” robią ludziom wodę z mózgów. Nie podoba im się Biedronka, bo niskie ceny, to mniej VAT-u dla darmozjadów.

  6. dobramama 23.08.2015 20:00

    Podsumowując, supermarkety płacą mniej podatków, bo spadły ceny, a zagraniczne firmy mogą płacić podatki u siebie, bo polskie firmy mogą płacić u siebie (wspólny rynek). A reszta to polityczna propaganda.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.