Liczba wyświetleń: 2694
Ziarna ryżu mogą zawierać duże ilości arszeniku i innych toksyn, których znaczna część trafia do organizmu człowieka podczas trawienia pokarmu. Do takich wniosków doszli biolodzy, którzy wystąpili na konferencji Stowarzyszenia Analizy Ryzyka w Nowym Orleanie.
„Przeprowadziliśmy pierwszą systematyczną analizę tego, jak dużo arsenu zawierają typowe ziarna ryżu i zbadaliśmy to, ile tej substancji trafia do organizmu podczas trawienia pokarmów. W najbliższym czasie przeanalizujemy również, jak dokładnie wpływa on na ludzki organizm” — powiedział Zheng Zhou z Uniwersytetu Indiany w USA.
Wysoka koncentracja ołowiu, arsenu i innych niebezpiecznych pierwiastków w wodzie, rurach wodociągowych, naczyniach oraz przedmiotach użytku codziennego prowadzi często do rozwoju ciężkich zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i ciała człowieka. Wielu współczesnych historyków jest zdania, że tradycja używania ołowianych naczyń mogła być jedną z przyczyn upadku Starożytnego Rzymu, a wysoka koncentracja ołowiu w wodzie powodowała problemy ze zdrowiem dzieci w amerykańskim mieście Flint.
Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu innych toksycznych substancji głównym źródłem arszeniku w jedzeniu i wodzie bywają zwykle nie zanieczyszczenia przemysłowe czy inne ślady działalności człowieka, a lokalne wody gruntowe. W niektórych najbardziej zaludnionych państwach świata, jak Indiach i Bangladeszu, około jedna czwarta źródeł wody zawiera niezwykle wysokie ilości związków arsenu, co bardzo negatywnie wpływa na życie lokalnej ludności.
Zhou i jego kolegów zainteresowało to, jak duże zanieczyszczenie wody arszenikiem i innymi toksynami będzie wpływać na ryż, najważniejszą roślinę uprawną w Chinach, Indiach i innych państwach na południu i wschodzie Azji.
W tym celu przeanalizowali dane zebrane przez autorów 143 prac naukowych poświęconych metabolizmowi arsenu i jego zachowaniu w organizmie człowieka oraz różnych produktach spożywczych. Wyłoniwszy dziesięć najbardziej szczegółowych badań, biolodzy zestawili ze sobą rezultaty eksperymentów i uogólnili ich wnioski.
Jak się okazało, ziarna ryżu wchłaniają duże ilości arsenu, którego duża część występuje pod postacią związków nieorganicznych. Przeciętnie około 70-80% arszeniku przenika do ryżu wraz z wodą, taka sama jego ilość trafia do organizmu ludzi i zwierząt podczas trawienia.
Co ciekawe, pomimo bardzo wysokiego poziomu biodostępności tego metaloidu, Zhou i jego zespół odnotowali duże różnice w jej parametrach. Biolodzy nie mogą na razie dokładnie odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje, ale przypuszczają, że te różnice są związane z oddziaływaniem różnych odmian ryżu ze związkami arsenu.
Wszystko to świadczy o tym, że władze państw Azji, a także innych krajów, gdzie ryż stanowi podstawę codziennej diety, powinny zwracać szczególną uwagę na koncentrację arsenu w tej roślinie — podkreślają specjaliści.
Zdjęcie: ImageParty (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com