Rosja rozmieści na Białorusi taktyczną broń jądrową

Opublikowano: 26.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2692

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko od dawna podnosi kwestię możliwości rozmieszczenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na terytorium swojego kraju – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Zarubinem dla programu „Moskwa. Kreml. Putin”, którego fragment został wyemitowany w sobotę na kanale telewizyjnym Rossija 24 (VGTRK).

Rosyjski przywódca powiedział, że 10 samolotów zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej zostało już rozmieszczonych na terytorium republiki. „Aleksander Grigoriewicz (Łukaszenko – przyp.red.) ma rację, mówi: no, słuchaj, jesteśmy twoimi najbliższymi sojusznikami. Dlaczego Amerykanie robią to swoim sojusznikom, rozmieszczają na ich terytorium, przy okazji uczą swoje załogi, swoich pilotów, jak używać tego typu broń, jeśli to konieczne” – podkreślił prezydent Rosji.

„Uzgodniliśmy, że zrobimy to samo – podkreślam, nie naruszając naszych zobowiązań, nie naruszając naszych międzynarodowych zobowiązań w zakresie nierozprzestrzeniania broni jądrowej, pomogliśmy już naszym białoruskim kolegom i wyposażyliśmy ich samoloty, samoloty Sił Powietrznych Białorusi. 10 samolotów jest gotowych do użycia tego typu broni” – powiedział Putin.

Ponadto prezydent Federacji Rosyjskiej poinformował, że Rosja przekazała Białorusi system rakietowy Iskander. „Może być on również nośnikiem (taktycznej broni jądrowej). Od 3 kwietnia rozpoczniemy szkolenie załóg, a 1 lipca zakończymy budowę specjalnego magazynu taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi” — powiedział Putin.

Jednocześnie Putin wyjaśnił, że Rosja nie przekazuje Białorusi taktycznej broni jądrowej. „W zasadzie robimy wszystko, co oni (Stany Zjednoczone) robią od dziesięcioleci. Mają (taktyczną broń jądrową) w niektórych krajach i przygotowują lotniskowce, i przygotowują własne załogi” – powiedział rosyjski prezydent.

Putin przypomniał, że Stany Zjednoczone „już dawno rozmieściły swoją taktyczną broń nuklearną na terytorium swoich sojuszniczych krajów, krajów NATO, w Europie, w sześciu państwach. „Jeśli dobrze pamiętam, są to Niemcy, Turcja, Holandia, Belgia, Włochy i Grecja” – stwierdził.

Tłumaczenie: Andrzej Kumor
Źródło zagraniczne: Interfax.ru
Źródło polskie: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 26.03.2023 19:55

  A skąd właściwie wiadomo co tam jest przewożone czy samolotami, czy drogą lądową, przecież da się przemycić właściwie wszystko, nie rozumiem dlaczego wcale niewielkie gabarytowo głowice atomowe nie mogłyby być niemal swobodnie przemieszczane w obrębie np. 2 graniczących ze sobą krajów Rosji i Białorusi itp.

 2. Stary Kulas 27.03.2023 14:38

  ADMIN
  Panie Adminie proszę zmienić clickaitowy i nieprawdziwy tytuł 🙂
  Rosja zrobi to (jak dotrwa) w lipcu tego roku.

 3. Admin WM 27.03.2023 15:51

  Poprawiłem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.