Putin wzywa do zacieśnienia współpracy Rosji z Izraelem

Opublikowano: 04.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1682

W Izraelu na stanowisko premiera syjonistycznej opozycji wrócił bojowy Benjamin Netnajahu. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, z zadowoleniem przyjął tę wiadomość i wezwał do zacieśnienia współpracy.

„Mam nadzieję, że nowy rząd pod waszym przywództwem będzie kontynuował linię zacieśniania współpracy rosyjsko-izraelskiej we wszystkich dziedzinach dla dobra naszych narodów, w interesie zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie” -wyraził się prezydent Federacji Rosyjskiej w przemówieniu adresowanym do Netanjahu. – „W Rosji bardzo doceniamy wasz osobisty i wieloletni wkład w umacnianie przyjaznych stosunków między naszymi krajami” – zakończył Putin.

Należy wspomnieć, że mimo bliskich sojuszów z USA, 24 lutego Izrael zajął ostrożne stanowisko w sprawie inwazji rosyjskiej na Ukrainę, przez długi czas zachowując neutralność. Pewne kręgi w Knesecie przyjęły nawet prorosyjskie stanowisko, zwłaszcza, że wielu członków izraelskiego parlamentu pochodzi z Rosji.

Należy do tego dodać, że to właśnie do Izraela wielu prominentnych oligarchów rosyjskich przeniosło swoje aktywa w odpowiedzi na sankcje, a władze izraelskie chętnie pomogły w tym procederze. Nadal blokuje się dostawy sprzętu wojskowego na licencji izraelskiej na Ukrainę. Nawet pomimo tego, że Rosja skupuje na dużą skalę irańskie drony i wspomaga kapitałem zbrojeniówkę potencjalnego wroga żydowskiego państwa.

Dodać również należy, że diaspora żydowska w Rosji jest całkiem spora i wpływowa od prominentnych oligarchów jak właściciel klubu Chelsea Roman Abramowicz, założyciel grup bankowych Alfa Group finansista Michaił Fridman, ego współpracownik w Alfa Banku Piotr Awen, potentat przemysłu aluminiowego i tytanowego Wiktor Wekselberg – którzy nie zostali objęci sankcjami w Izraelu – do sporej wpływowej grupy w partiach komunistycznych i socjaldemokratycznych. W końcu do czołowych propagandystów jak Wiktor Sołowiow, który jest wręcz twarzą stronnictwa jastrzębi. Wszyscy są blisko związani z obozem władzy, wobec czego ostatnie obawy naczelnego rabina Moskwy wzywającego do opuszczenia kraju mogą być tylko uzasadnione tym, że stronnictwo wojenne sobie nie radzi, a fala nastrojów społecznych najwidoczniej widzi w rosyjskich Żydach jednych z winowajców porażki, jak i rozpętania tej wojny.

Reasumując, Rosja wcale nie jest krajem, którym chcieliby go widzieć antysyjonistyczni Eurazjaci wywodzący się ze środowisk prawicowych na zachodzie Europy, a także w Polsce. Gros decyzyjnych osób posiada żydowskie pochodzenie, Władimir Putin trzyma wielu z nich blisko swojej osoby, pełnią ważne funkcje w dzisiejszej maszynie finansowo-wojennej, mówienie o holokauście krytycznie, a także „wybryki antysemickie” są w Rosji penalizowanie prawnie i to surowiej niż w Polsce. Do tego Rosja zawsze utrzymywała poprawne stosunki z Izraelem, poprzez silną diasporę Żydów rosyjskich, jak i we własnym imperialnym interesie na Bliskim Wschodzie.

Na podstawie: AlJazeera.com, PAP
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.