Putin nie musi się obawiać aresztowania w RPA?

Opublikowano: 19.07.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1996

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa, odpowiadając opozycji, stwierdził, że aresztowanie Władimira Putina byłoby jednoznaczne z wypowiedzeniem wojny Federacji Rosyjskiej i politycy postulujący coś takiego, uderzają w bezpieczeństwo narodowe państwa.

Republika Południowej Afryki jest członkiem BRICS (ang. Brazil, Russia, India, China, South Africa), czyli grupy państw, których celem jest stworzenie nowego światowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych i reformacja ONZ.

Następny szczyt BRICS ma się odbyć w sierpniu w RPA i powinni pojawić się na nim liderzy wszystkich państw członkowskich. Jest jednak pewien problem. RPA jest bowiem także członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Ta instytucja natomiast wydała w marcu nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodnią deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Choć Moskwa twierdzi, że dokument jest „oburzający” i nie ma żadnej mocy prawnej, bo Federacja Rosyjska nie należy do MTK, to jednak postanowienia Trybunału obowiązują RPA. Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, jak Republika Południowej Afryki zamierza rozwiązać ten problem.

Od tego czasu największa opozycyjna partia w RPA Sojusz Demokratyczny zwróciła się do sądu z wnioskiem o aresztowania Władimira Putina, jeśli postawi nogę w RPA i przekazanie go w ręce MTK w Hadze.

Opozycjonistom odpowiedział prezydent Ceril Ramaphosa, który stwierdził, że wniosek jest niepoważny i uderza w bezpieczeństwo narodowe państwa. „Rosja postawiła sprawę jasno. Aresztowanie urzędującego prezydenta jest równoznaczne z wypowiedzeniem wojny” – powiedział.

Mimo wszystko nie wiadomo, czy Putin zdecyduje się osobiście zjawić na sierpniowym szczycie w Afryce. Jeśli to zrobi, to postawi gospodarzy szczytu w bardzo niezręcznej i trudnej sytuacji.

Autorstwo: SG
Na podstawie: AFP, Reuters
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 19.07.2023 18:40

    Gdyby próbowano aresztować Putina, ten natychmiast przedstawiłby dowody przeciwko USA i innym krajom zachodu jak dokonywali sabotażu i doprowadzili do wojny z Ukrainą. Bo wyżej wymieniony trybunał doskonale wie, że MUSIAŁBY przyjąć dowody Rosjan i wszcząć postępowanie przeciwko krajom zachodnim by nie stracić twarzy. Dlatego Putek się śmieje i wie że to ,,teatrzyk,, dla mas. Wie że naprawdę jest nietykalny i zachód doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Nie zadziera się z mocarstwem atomowym nie mając twardych ,,asów,, w rękawie…A tych USA i spółka niestety nie ma….Wyłącznie ,,blef,, który właśnie się ,,sypie,,…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.