Próbne eksplozje nuklearne wpłynęły na ziemską atmosferę i magnetosferę

Opublikowano: 24.05.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 602

Historia zimnej wojny pozwala naukowcom lepiej zrozumieć złożony system kosmiczny, który nas otacza. Kosmiczna pogoda zależy zwykle od aktywności Słońca, ale niedawno odtajnione informacje, na temat testów broni jądrowej na dużej wysokości, pozwalają na świeże spojrzenie na mechanizmy powodujące zakłócenia w magnetosferze. Informacje te mogą pomóc NASA w ochronie satelitów i astronautów przed promieniowaniem kosmicznym.

Od 1958 do 1962 roku USA i ZSRR przeprowadziły serię testów nuklearnych na dużej wysokości pod kryptonimami Starfish, Argus i Teak. Testy te miały charakter czysto wojskowy, dziś jednak mogą dostarczyć ważnych informacji na temat wpływu działalności człowieka na przestrzeń kosmiczną.

Jak stwierdzono w nowym badaniu, przeprowadzonym przez grupę naukowców pod kierunkiem T.I. Gombosi, testy, podczas których ładunki nuklearne wybuchały na wysokości od 25 do 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, mogły przypominać naturalne zjawiska kosmicznej pogody, takie jak burze słoneczne i zorze polarne.

W trakcie eksplozji, wraz z pierwszą falą uderzeniową, do atmosfery zbliżała się kula plazmy – rozżarzony gaz złożony z cząstek jonowych. Powodowało to zakłócenia geomagnetyczne, które zniekształcały pole magnetyczne Ziemi i prowadziły do pojawiania się na jego powierzchni pola elektrycznego.

Podczas niektórych badań zostały utworzone pasy promieniowania, podobne do naturalnych pasów promieniowania Van Allena otaczających Ziemię. Opis tych i innych efektów działalności człowieka na zjawiska pogody kosmicznej znajduje się w publikacji w czasopiśmie “Space Science Reviews”.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Springer.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.