Poparli wytyczne UE ws. firm z terenów okupowanych

Opublikowano: 14.10.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 420

Ponad 600 izraelskich intelektualistów, naukowców i wiodących artystów wysłało list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, José Manuela Barroso oraz do Wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Catherine Ashton, w którym wyrażają poparcie dla wytycznych Unii Europejskiej wykluczających finansowanie izraelskich podmiotów działających na terytoriach okupowanych.

Wśród sygnatariuszy petycji znajduje się m.in. siedmiu laureatów Israel Prize (Dani Karavan, Alex Levac, David Tartakover, Shimon Sandbank, Zeev Sternhell, Jehoszua Kolodny i David Harel), a także dramaturg Jehoszua Sobol, były Dyrektor Generalny izraelskiego MSZ, Alon Liel oraz były Prokurator Generalny, Michael Ben-Yair.

Izraelska petycja wyrażająca poparcie dla wytycznych UE w sprawie finansowania izraelskich podmiotów:

“My, niżej podpisani popieramy rekomendację Komisji Europejskiej skierowaną do jej państw członkowskich, aby unikać podpisywania umów z izraelskimi organizacjami i firmami, jeśli ich aktywność, bezpośrednio lub pośrednio, obejmuje terytoria okupowane znajdujące się poza „zieloną linią” z 4 czerwca 1967 roku.

Tę zapowiedź UE traktujemy jako akt przyjaźni i wsparcia dla państwa Izrael w jego granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wierzymy, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia stosunków między Izraelem i państwami europejskimi.

Jeśli decyzja ta zostanie w pełni wdrożona, pozwoli na przyspieszenie negocjacji pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską oraz zwiększy szanse obu stron obecnych przy stole negocjacyjnym na osiągnięcie porozumienia, które obejmować będzie uznanie „Zielonej linii” jako podstaw do sporządzenia politycznych granic pomiędzy Izraelem a Palestyną, nawet jeśli zostaną w nich uzgodnione niewielkie modyfikacje.

Mamy nadzieję, że ta decyzja będzie wprowadzona w życie tak szybko, jak to tylko możliwe przez wszystkie państwa europejskie oraz pozwoli przekonać inne państwa, takie jak USA, Rosja, Chiny i Indie do przyjęcia i przyłączenia się do inicjatywy europejskiej.

Apelujemy do rządu Izraela, aby unikał działań i reakcji, które mogłyby naruszyć nasze stosunki z Europą, a także o blokowanie swojego wsparcia finansowego oraz aktywności poza „zieloną linią”, dla dobra wszystkich obywateli Izraela.

Niżej podpisani,
Prof. Daniel Bar-Tal, Uniwersytet w Tel Awiwie
Ilan Baruch, były Ambasador Izraela w Republice Południowej Afryki
Ofra Ben-Artzi, bratowa premiera Benjamina Netanjahu
Michael Ben-Yair, były Prokurator Generalny
Brigadier General Shlomo Brom, były szef Wydziału Planowania Strategicznego IDF (obecnie służy jako pracownik naukowy wyższego szczebla w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego)
Prof. David Enoch, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Członek Izraelskiej Akademii Młodych
Prof. Emeritus Yaron Ezrahi, Uniwerytet Hebrajski w Jerozolimie
Prof. Chaim Gans, Uniwersytet w Tel Awiwie
Ilana Hammerman, redaktor literacki i tłumacz
Prof. Alon Harel, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie
Prof. David Harel, Instytut Weizmanna. Laureat Israel Prize w 2004 r. i nagrody Emeta w 2010 r.
Prof. Eva Illouz, Prezes Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel w Jerozolimie
Dani Karavan, rzeźbiarz. Laureat Israel Prize w 1977 r.
Prof. Menachem Klein, Uniwersytet Bar-Ilan
Prof. Yehoshua Kolodny, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Laureat Israel Prize w 2010 r.
Miki Kratsman, szef Wydziału Fotografii Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel w Jerozolimie. Laureat nagrody Emeta w 2010 r.
Dr. Alon Liel, Dyrektor Generalny izraelskiego MSZ
Mossi Raz, były członek grupy parlamentarnej Meretz
Prof. Ishay Rosen-Zvi, Uniwersytet w Tel Awiwie. Członek Izraelskiej Akademii Młodych
Shimon Sandbank, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Laureat Israel Prize w 1996 r.
Uri Segal, dyrygent
Yehoshua Sobol, dramaturg i autor
Prof. Emeritus Zeev Sternhell, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Członek Izraelskiej Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych. Laureat Israel Prize w 2008 r.
David Tartakover, grafik i artysta. Laureat Israel Prize w 2002 r.
Prof. Idit Zartal, historyk
Prof. Moshe Zimmermann, Uniwersytet w Tel Awiwie
oraz ponad 600 innych osób”

Tłumaczenie: Dominik Mierzejewski
Redakcja: Marta Martyniuk
Źródło oryginalne: www.eccpalestine.org
Źródło polskie: Kampania Solidarności z Palestyną


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. awkward 15.10.2013 08:53

    Dobrze jest pamiętać, że Izrael to nie “worek ze złymi żydami”, tylko państwo, którym rządzą psychopaci. Wielu obywateli sprzeciwia się obecnej polityce reżimu izraelskiego i daje temu jawny wyraz, pomimo szykan z jakimi się spotykają ze strony rządu i wojska.

  2. lboo 15.10.2013 09:53

    @awkward: Dokładnie tak jak piszesz.
    Podobnie jest u nas, gdzie zdecydowana większość normalnych jest rządzona przez garstką psychopatów, z ta różnicą że nasi psychopatyczni rządzacy sa na usługach tamtych i mimo wszystko tam jest sporo wyższy poziom indoktrynacji i skuteczniejsza propaganda.

    Ciekawie proces przejmowania władzy przez psychopatów opisuje Andrzej Łobaczewski w Ponerologii politycznej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.