Duńska policja nie chce anonimowych internautów

Opublikowano: 30.06.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 808

DANIA. Kafejki internetowe i biblioteki powinny potwierdzać tożsamość osób korzystających z dostępu do internetu – tak uważa duńska policja, która zarekomendowała parlamentowi wprowadzenie obowiązku identyfikowania internautów.

Anonimowość w sieci nie jest tak duża jak może się wydawać. Duńska policja chciałby jednak jeszcze bardziej ją ograniczyć, oczywiście w “szlachetnym celu walki z terroryzmem”.

Jak donosi Computerworld Denmark, policja zarekomendowała parlamentowi Danii stworzenie prawa, które wymagałoby potwierdzania tożsamości internautów korzystających z dostępu do internetu np. w kafejkach internetowych i bibliotekach. Firmy (małe i duże) musiałyby nie tylko rejestrować użytkowników, ale też zachowywać dane dotyczące ich aktywności.

To prawda, że dane na temat użytkowników kafejek mogłyby pomóc w namierzaniu terrorystów, ale po raz kolejny proponowane jest prawo, które każdego obywatela traktuje jak potencjalnego terrorystę. To prawo stworzy nową furtkę do ingerowania w prywatność obywateli i nowe problemy związane z ochroną wrażliwych danych. Niektórzy zauważają, że nawet państwa uważane za totalitarne nie mają takich rozwiązań prawnych.

Prawodawcy w państwach demokratycznych od pewnego czasu wykrzywiają wizerunek i rolę internetu. Przykładowo Nicolas Sarkozy sugeruje, iż internet nie jest cywilizowany, że to ciemna jaskinia wszelkiego zła. Donald Tusk często powtarzał, że internet nie może być alternatywnym światem, w którym kwitnie przestępczość. Rzecz jednak w tym, że internet nie jest żadnym “alternatywnym światem” i nie składa się tylko z przestępstw. Jest to narzędzie do wymieniania się informacją, podobnie jak telefony czy poczta.

Jeśli Dania rozważa walkę z anonimowym korzystaniem z kafejek, powinna rozważyć także wprowadzenie budek telefonicznych wymagających potwierdzania tożsamości. Użytkownicy telefonów komórkowych też powinni potwierdzać swoją tożsamość. Nadawanie listów anonimowo nie powinno być możliwe. Tak szeroka kontrola z pewnością ułatwiłaby walkę z terroryzmem…

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: Computerworld Denmark
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. dox888 30.06.2011 16:14

    zapewne brzmiala by tak:
    – To tylko “teorie spiskowe” dotyczace “anonimowych wladcow”.
    Prawdziwe zagrozenie tkwi w kazdym z nas (3taj ten kto nie popiera ustaw “anonimowych władcow”).

  2. atwor 30.06.2011 18:04

    Najbardziej podoba mi się zdanie “Niektórzy zauważają, że nawet państwa uważane za totalitarne nie mają takich rozwiązań prawnych”. A tak naprawdę czy nie chodzi oto, że przywódcy UE zauważyli, że tak zwana “rewolucja jaśminowa” powoli dociera do UE (przykład Grecji). Być może w końcu “szarzy obywatele” zauważyli, że są wykorzystywani i oszukiwani na każdym kroku przez przywódców i mają tego dość. Stąd być może te działania “prewencyjne”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.