Polacy są największą mniejszością etniczną w Szkocji

Opublikowano: 26.05.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1233

Jak wynika z danych zebranych w ramach szkockiego cenzusu za rok 2022, Polacy są największą mniejszością etniczną zamieszkującą Szkocję.

National Records of Scotland między 28 lutego a 1 czerwca 2022 przeprowadziło spis powszechny w Szkocji. Wyniki cenzusu za rok 2022 zostały opublikowane dopiero w drugiej połowie maja 2024. Na jakie aspekty tego badania warto zwrócić uwagę z punktu widzenia polskiego imigranta mieszkającego w Szkocji?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w porównaniu z badaniem z roku 2011, widać wyraźny wzrost, zarówno liczby Polaków, jak i ogólnie osób należących do mniejszości etnicznych. Ogółem odsetek osób identyfikujących się, jako przedstawiciele mniejszości etnicznych wzrósł z 8,2% do 12,9%. Jest to większy wzrost niż w poprzedniej dekadzie (z 4,5% do 8,2%).

Dodajmy, iż większość mieszkańców Szkocji wybierając opcje, która najlepiej opisuje ich grupę etniczną lub pochodzenie wskazywała na „szkockie” (77,7%) lub „inne brytyjskie” (9,4%). W 2022 łącznie te grupy stanowiły 87,1% całej populacji kraju. Według tych samych danych populacją Szkocji przekroczyła 5 436 600 osób.

Generalnie, jak wynika z wyliczeń NRS, liczba Polaków mieszkających na stałe w Szkocji wzrosła o 29 500 osób w przeciągu drugiej dekady XXI wieku. Z ogólnego odsetka osób, które reprezentują mniejszości etniczne (12,9%), Polacy stanowią 1,67%.

Dodajmy, że w porównaniu z poprzednim badaniem, imigranci z naszej ojczyzny stanowili 1,16% całego społeczeństwa. Szkocki urząd statystyczny nie podał liczby Polaków mieszkających w Szkocji, ale 1,67% z prawie 5,5 mln obywateli to prawie 91 tysięcy osób (90 791). Czy realnie może być ich więcej?

„Obszary »miejskie« należały do ​​tych, w których występowała najwyższa reprezentacja osób polskiego pochodzenia etnicznego. Najwyższy odsetek miało miasto Aberdeen (4,4%), a następnie Edynburg (3,2%). Jednak polska grupa etniczna jest bardziej rozproszona w całej Szkocji niż większość innych mniejszości etnicznych. Ponad połowa osób polskiego pochodzenia mieszka poza obrębem czterech obwodów miejskich (54,2%)” – jak czytamy na oficjalnych stronach szkockiego Cenzusu 2022.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 27.05.2024 09:38

    Piękny w swej surowości kraj, piękne krajobrazy, szczególnie na północy. Kraj z dala od globalnych problemów tego świata, jednocześnie blisko do Polski. Klimat znośny, stabilny. Zimy nie są mroźne, lata nie są upalne. Ludzie, jak to ludzie, wszędzie różni ale ogólnie ok. Żyje się spokojniej, wolniej niż w Polsce. Nie ma takiej bieganiny. Nie dziwię się zatem, że Polacy się tam dobrze czują.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.