PiS chce przywrócić ubój rytualny bez ograniczeń

Opublikowano: 16.03.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 852

PiS szykuje nowelizacje ustawy, która ma przywrócić w Polsce ubój rytualny i to bez najmniejszych obostrzeń.

Ubój rytualny to specjalny rodzaj zabijania zwierząt, gdzie nie ma ogłuszania, a zwierzę przez długi czas wykrwawia się na śmierć. Czasami trzymane jest w specjalnej maszynie, która je obraca, powodując tym samym jeszcze większy stres, w efekcie umiera w męczarniach. Ponieważ nie brakuje materiałów obrazujących ten proces – wiele organizacji prozwierzęcych domaga się całkowitego zakazu takich praktyk.

Nie tak dawno, w 2013 roku podczas głosowania za dopuszczeniem uboju rytualnego w Polsce, partie parlamentarne były podzielone. Przeciw takiej formie zabijania zwierząt byli wszyscy posłowie Ruchu Palikota, większość klubu SLD oraz prawie całe PiS. Wobec dwóch posłów tej partii, którzy zagłosowali inaczej niż reszta, zapowiadano nawet wyciągnięcie konsekwencji.

Coś jednak najwyraźniej się zmieniło w sumieniach posłów partii (obecnie) rządzącej, skoro w projekcie nowelizacji ubój ma być dopuszczony. Ministerstwo powołuje się na to, że w grudniu 2014 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te naruszają zasadę wolności religijnej. Najbardziej niepokojące jednak jest to, że nowelizacja nie zakłada żadnych specjalnych zasad dokonywania uboju rytualnego, co może prowadzić do nadużyć i aktów bestialstwa.

W kwestii uboju rytualnego kraje europejskie są podzielone, a dyskusje nad tym, czy ważniejsze są zapisy o dobrostanie zwierząt, czy wolność religijna – są nadal bardzo ożywione. W niektórych krajach, które dopuszcza się ubój rytualny, wymaga się ogłuszenia zwierzęcia przed (m.in. w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii) lub zaraz po (np. na Łotwie czy Estonii) poderżnięciu gardła.

Fundacja „Viva!” zapowiada, że będzie działała w tym temacie. Zachęca do protestów przeciwko nowelizacji ustawy napisania stosownego komentarza na rządowej stronie.

Autorstwo: MM
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. emigrant001 16.03.2016 12:00

  PIS też ma pej_sy. Czyli POPiS bez zmian.

 2. BrutulloF1 16.03.2016 12:03

  Ciemniaki tak mają.

 3. SzumAkustyczny 16.03.2016 12:25

  Źródło: Strajk.eu – znaczy, że to nie jest informacja, tylko jak zwykle ruch rodem z szachownicy. Niby w rubryce “Wiadomości z kraju” ale w nagłówku już nas atakuje “Ubój rytualny praktykują żydzi i muzułmanie.” – czy to jest z punktu widzenia (jakiegokolwiek realnego) istotne? Czy w naszym kraju jest tylu przedstawicieli tej religii, że trzeba im nagłówki pisać i pokazywać, że ciągle o nich myślimy?

  A może komuś się wydaje, że chodzi tu o dobro zwierząt, na które patrzymy przez pryzmat innych religii? To zbędne, wystarczy spojrzeć przez pryzmat brudnych od odchodów, przesiąkniętych strachem i bólem klatek zwierząt, które traktujemy “zgodnie z normami”.

  Gra się toczy.

 4. skyhigh 16.03.2016 15:56

  @szumakustyczny – popieram, to tak jak w zamachu w Paryżu przez 1 godz. zginelo kilkadziesiąt osob i słuchaliśmy o tym 24/7 , a w Syrii w tym samym czasie pewnie kilkaset osob i tak co godzine – w sumie jakies 300 tys od poczatku tej jadki, ale o tym mozna wspomniec raz na jakis czas,
  Ludzie…

 5. bartolomeo 16.03.2016 19:52

  strajk.eu i wszystko jasne. Równie dobrze można tu wrzucać artykuły z Gazety Wyborczej.

 6. Wytagen 17.03.2016 07:39

  Nie pierwszy paszkwil wzięty z du…y z tego lewackiego źródła. Po prostu wymyślają herezje aby tylko jechać na PiS.

 7. Rozbi 17.03.2016 08:42

  I bardzo dobrze – niech to zrobią – PO i PSL uchwalając tą ustawę oddało tyle pieniędzy niemieckim i francuskim ubojniom . To było faktyczne wyprowadzenie kapitału z polski na zachód w świetle prawda.

 8. agama 17.03.2016 16:24

  za barbarzyńskie wschodnie zwyczaje podziękujemy

 9. Wytagen 17.03.2016 21:47

  Dla mnie meritum jest fałszywa informacja,jak już bywało wcześniej,to źródło puszcza w obieg informacje które sa bezpodstawne i nie potwierdzaja się. Próba kręcenia afery z klamstwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.