„Nie” dla sześciolatków w szkołach?

Opublikowano: 29.05.2013 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 446

Ostatniego czasu Fundacja Rzecznik Praw Rodziców zbierała podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie państwowego referendum, dotyczącego nowej ustawy o sześciolatkach w szkołach. Według oficjalnych informacji swój podpis złożyło już przeszło pół miliona osób.

Rodzice sześciolatków postanowili sprzeciwić się ustawie nakazującej wysyłania rok młodszych dzieci do szkół. Poprzez inicjatywę obywatelską chcą na rządzących wymusić konsultację społeczną w postaci referendum. Dotyczyć ona miałaby nie tylko spraw związanych z planowaną ustawą, ale również zniesienia obowiązkowej zerówki dla pięciolatków, przywrócenia starych podstaw programowych w liceach ogólnokształcących, powrotu do systemu ośmiu klas szkoły podstawowej oraz problemu likwidacji placówek szkół i przedszkoli.

Podpisy mają trafić do sejmu 12 czerwca, choć data jeszcze nie jest pewna. Jak informuje nas prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców Karolina Elbanowska – Obecnie ustalamy termin z panią marszałek Ewą Kopacz – dodała również, że starają się o rozmowę z premierem Tuskiem – Liczymy na to, że szef rządu znajdzie czas by spotkać się przedstawicielami obywatelskiej inicjatywy, która znalazła przeszło pół miliona zwolenników.

Aby projekt się powiódł musi on w pierwszej kolejności przejść przez sejm. Na rezultaty jego obrad musimy jednak jeszcze poczekać, bowiem na pierwsze czytanie posłowie mają 3 miesiące czasu.

Możliwość wysyłania sześciolatków do szkół rodzice mają już od 2009r. Do tej pory mniej niż co piąty opiekun decyduje się na takie wyjście. Ostatniego czasu odsetek ten się znacznie zmniejsza, pomimo silnej kampanii promującej posyłanie rok młodszych dzieci do szkół prowadzonej przez resort edukacji. Reforma obniżająca wiek szkolny była kilkakrotnie przekładana. Początkowo termin wyznaczony był na rok 2009. Po fali sprzeciwów przełożona została na rok 2012, a w tej chwili datą ma być 2014r. Premier ograniczył jednak ten obowiązek do dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008r.

Autor: Laszlo
Na podstawie: rp.pl
Źródło: Narodowcy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
goldencja
Użytkownik
goldencja

@admin, nawet jeśli zrobią referendum, to w takim czasie, że nikt nie przyjdzie, bo ludzie wyjadą np. na wakacje. Osobiście w ogóle wątpię, żeby wystarczająca ilość ludzi poszła na takie referendum. Uroki demokracji…

matimozg
Użytkownik
matimozg

To nie jest żadna demokracja tylko reżim partyjny. Nawet jak będzie referendum to sfałszują. Ponoć nasi jadą się szkolić do Rosji apropo wyborów demokratycznych. Ot ci nauczyciel demokracji. Informacja z wczorajszego alternewsa z NTV1.pl

agama
Użytkownik

marzy im się jak najwcześniejsze pranie mózgu dzieciom. Jakby TV już tego nie robiła:

http://odkryj.wolnemedia.net/story.php?title=wplyw-kreskowek-

retor
Użytkownik
retor

@admin – dokładnie – ta władza ma gdzieś demokrację, ustalili sobie zresztą taki system prawny i wyborczy, że nikt im nie podskoczy.

MichalR
Użytkownik
MichalR

szkoda że w tym referendum nie dorzucili jeszcze pytania o chęć pozostania w Uni Europejskiej, o konieczność przymusowego uczestniczenia w systemie emerytalnym i w ogóle o wszystkie inne chore według części obywateli problemy naszego kraju które zgotowała nam władza.