Naukowcy odkryli nieznane zjawisko w jonosferze

Opublikowano: 19.04.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 527

Eksperci pracujący dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, przeanalizowali zarejestrowane wcześniej w jonosferze zjawisko, które może być wywoływane przez silne rozbłyski słoneczne. Chodzi o pozbawianie ładunków elektrycznych jonosfery, co może wywoływać problemy w ziemskiej komunikacji radiowej.

Specjaliści z Danii, USA i Kanady, przeanalizowali dane zebrane po tym gdy do ziemskiej magnetosfery dotarł napór z rozbłysku, który w formie chmury plazmy, dotarł do nas 19 lutego 2014 roku. Naukowcy sugerują, że to rozbłyski słoneczne docierając do naszej planety, reagują z naszą atmosferą, wpływając na nią tak, że pozbawiają ładunków elektrycznych duże części jonosfery.

Może to prowadzić do poważnych zakłóceń w komunikacji radiowej, gdzie jonosfera pełni ważną rolę. Jest to tym bardziej ważne odkrycie, że dane wskazują na to, iż obszary pozbawione naładowanych cząstek, zdmuchniętych przez wiatr słoneczny i przeciążenie wywołane naporem plazmy z rozbłysku, potrafią się rozciągać na 500 do 1000 kilometrów długości. Wszystkie znajdujące się tam elektrony zostają dosłownie wyssane i taki stan rzeczy utrzymuje się nawet kilkanaście dni.

Naukowcy nie ukrywają, że proces znikania elektronów może mieć jakiś związek z rekombinacją z pozytywnie naładowanymi jonami. Istnieje też sugestia, że może dochodzić do redystrybucji energii i elektrony są wypychane nie tylko horyzontalnie, ale i wertykalnie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.