NATO przerywa transfery więźniów do Afganistanu

Opublikowano: 10.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 497

Amnesty International poinformowała, iż decyzja NATO o zawieszeniu przekazywania więźniów politycznych afgańskim siłom zbrojnym, w związku z doniesieniami o nieustannych torturach, wskazuje na niepowodzenie społeczności międzynarodowej w zapewnieniu podstawowych rządów prawa w Afganistanie.

Decyzja ta została ogłoszona we wtorek po przecieku raportu ONZ, który szczegółowo przedstawia informacje o torturach w niektórych prowadzonych przez rząd ośrodkach, w których przebywali więźniowie.

Amnesty International nieustannie apeluje do wspieranego przez NATO ISAF-u (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) o zaprzestanie transferów do baz należących do Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Afganistanu (NDS), gdzie najprawdopodobniej dochodzi do torturowania i znęcania się nad więźniami.

“Amnesty International informowała ISAF o tych problemach już wiele lat temu. Jednak zamiast rozwiązać tę sprawię, ISAF dopuścił do pogorszenia sytuacji. Kierownictwo ISAF-u powinno wyjaśnić, w jaki sposób dopuszczono do tego, że ta sytuacji wymknęła się spod kontroli” – powiedział Sam Zarifi, Dyrektor Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku. “Z uwagi na problemy związane z brakiem ochrony prawnej dla osób trzymanych w areszcie, dotyczy to w szczególności Stanów Zjednoczonych, NATO musi wyjaśnić, jak zamierza poradzić sobie z zatrzymanymi, skoro kraje członkowskie NATO nie operują dużymi ośrodkami dla zatrzymanych w Afganistanie.”

NATO stwierdziło, że zawieszenie w działalności dotyczy obiektów takich jak więzienia prowadzone przez policję w Kunduz i Tarin Kowt, a także więzień NDSu w Heracie, Khost, Lagman, Kapisa i Tkhar oraz antyterrorystycznego obiektu znanego jako Departament 124.

Według raportu ONZ zatrzymani byli regularnie bici gumowymi wężami oraz grożono im wykorzystaniem seksualnym.

Rzecznik Misji Wsparcia ONZ w Afganistanie (UNAMA) powiedział mediom, że ONZ przekazało już swoje wnioski do rządu afgańskiego, który „bardzo poważnie” podchodzi do tej sprawy.

Urzędnicy NATO orzekli, iż zbadają oskarżenia w sprawie tortur.

Siły ISAF-u mają zostać wycofane z Afganistanu w najbliższych latach, przekazując kwestie związane z zapewnieniem porządku władzom lokalnym.

“Warunkiem przekazania władzy nad zapewnieniem bezpieczeństwa musi być udowodnienie przez władze w Afganistanie, że szanują prawa człowieka i respektują prawo” – powiedział Sam Zarifi. “Nim siły międzynarodowe opuszczą Afganistan, ISAF i społeczność międzynarodowa muszą pomóc zreformować afgański system więziennictwa, tak aby zagwarantować przestrzeganie praw człowieka wobec aresztowanych. Afgańskie władze muszą dogłębnie sprawdzić wszelkie oskarżenia o arbitralne zatrzymania i tortury w aresztach, w szczególności w obiektach NDSu, a także sprawić, by ich rządy i wyroki były sprawiedliwe.”

Amnesty International wezwała NATO do umożliwienia przetrzymywanym w aresztach w Afganistanie kontaktu z rodzinami i do prawnikami, a także zapewnienie opieki medycznej lub pomocy konsularnej w razie potrzeby.

“W regionach Afganistanu kontrolowanych przez Talibów i inne grupy rebelianckie aresztowani są regularnie nękani w zatrważający sposób. Ale Afgańczycy pytają również dlaczego tak się dzieje, że ich rząd przy całym międzynarodowym wsparciu, również ucieka się do tortur i znęcania się nad więźniami” – powiedział Sam Zarifi.

Tłumaczenie: Maria Jasiorowska
Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.