Kulawo z kanadyjską armią

Opublikowano: 02.03.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1184

Według najnowszych danych wojskowych jedynie 61 procent kanadyjskich sił zbrojnych uważa się za gotowe do operacji, co oznacza spadek o 10 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.

Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) twierdzą, że muszą sprostać wyzwaniom stojącym przed nimi od dziesięcioleci w zakresie gotowości, aby móc reagować na „coraz trudniejsze środowisko bezpieczeństwa międzynarodowego”.

CAF stara się osiągnąć 90% gotowości do marca 2025 r., jak stwierdzono w planie departamentu na lata 2024–2025 opublikowanym 27 lutego. Z raportu wynika, że ​​problemem jest także gotowość sprzętu. Liczba operacyjnych flot lądowych spadła z 65,8 proc. w latach 2021–2022 do 56 proc. w latach 2022–2023. Udział floty morskiej spadł z 54% do 51,2%, a lotniczy i kosmiczny wzrósł z 43% do 43,8%. CAF podała, że ​​docelowe poziomy gotowości dla tych departamentów wynoszą odpowiednio 70 procent, 60 procent i 85 procent.

Zmniejszona gotowość CAF następuje w momencie, gdy CAF staje w obliczu zwiększonego zapotrzebowania zarówno w zakresie reagowania na klęski żywiołowe w kraju, jak i w zakresie zaangażowania międzynarodowego za granicą.

CAF planuje zachęcać do tworzenia hybrydowych rozwiązań w miejscu pracy oraz udoskonalać wewnętrzną opiekę zdrowotną i doradztwo zdrowotne dla członków CAF, aby mogli oni uporać się z kwestiami związanymi z rekrutacją i utrzymaniem pracowników.

W raporcie wskazano, że posiadanie „integrującego, pełnego szacunku miejsca pracy” jest niezbędne dla CAF i podejmuje działania zarówno na poziomie strategicznym, jak i na poziomie lokalnym, aby stymulować zmianę kultury zgodnie z zaleceniami Raportu Arbor. W dokumencie z 2022 r., napisanym przez byłą sędzię Sądu Najwyższego Louise Arbour, wezwano do wprowadzenia poważnych zmian w CAF w odpowiedzi na szereg głośnych spraw o niewłaściwe zachowanie na tle seksualnym.

W dokumencie zauważono, że od początku pandemii Covid-19 jej siły regularne skurczyły się o 4100 członków, podczas gdy rezerwy podstawowe spadły o 950.

Rząd liberalny ogłosił również, że we wrześniu ubiegłego roku zamierza obciąć roczny budżet Departamentu Obrony Narodowej o około 1 miliard dolarów. Nastąpiło to po tym, jak w sierpniu przewodnicząca Rady Skarbu Anita Anand powiedziała innym ministrom federalnym, że będą musieli relokować 15,4 miliarda dolarów z wydatków rządowych.

Choć szef Sztabu Obrony gen. Eyre przyznał, że redukcje wydatków „będą miały wpływ” na siły zbrojne, wiceminister obrony Bill Matthews powiedział, że cięcia będą miały na celu „minimalizację wpływu na gotowość wojskową”.

Chociaż CAF ma na celu zapewnienie sił zapewniających „doskonałość operacyjną”, rola ta staje się coraz trudniejsza ze względu na zmiany geopolityczne, jak stwierdzono w planie departamentu. Opisano bezpieczeństwo globalne jako „pogarszające się”, dodając, że porządek międzynarodowy oparty na rządach prawa jest zagrożony ze strony przeciwników, którzy pragną ustanowić porządek międzynarodowy oparty na autorytaryzmie.

W raporcie przytacza się wojnę Rosji z Ukrainą jako „linię frontu” obrony porządku międzynarodowego opartego na zasadach. W dokumencie wspomniano również, że Chiny stają się coraz bardziej śmiałe w próbach zwiększenia swoich globalnych wpływów i stwierdza, że ​​Kanada przeciwstawia się reżimowi, zwiększając swoje zaangażowanie w regionie Indo-Pacyfiku i koordynując działania z sojusznikami w ramach swojej strategii dla Indo-Pacyfiku do roku 2022.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.